Czytasz wiadomości znalezione dla zapytania: akwarium podmiany wody
Wiadomość
  Anion NO3 - jak mierzyć i jak usunąć z wody?
Jony te są ostatnim produktem przemiany materii wszystkich zwierząt
morskich którymi interesują się m.in. akwaryści. Zanieczyszczenie
wody w akwarium tym anionem powoduje konieczność podmiany wody aby
obniżyć jego stężenie do bezpiecznych poziomów. To na razie jedyny
znany sposób na usunięcie go z wody. Stężenia rzędu 40-50mg/l
stanowią już czasem poważny problem przy hodowli niektórych bezkręgowców.
Dobry akwarysta stawia sobie za cel utrzymanie NO3 na maksymalnym
poziomie <10mg/l...

Problem w tym, że częste podmiany wody są kłopotliwe i kosztowne (sól).

Jako chemik z zamiłowania zastanawiam się właśnie nad innym
sposobem usunięcia go z wody... Z lekcji chemii ze szkoły
pamiętam jednak niestety, że wszystkie chyba azotany są bardzo
dobrze rozpuszczalne w wodzie, więc dodanie żadnego kationu
aby wytworzyć osad nie wchodzi chyba w grę - jak sądzicie?
A może się mylę i są jakieś metody na bezpieczne dla zwierząt
wytrącenie azotanów w formie osadów lub jakichś zawiesin które
wyłapie filtr mechaniczny?

I jeszcze jedno pytanie... Czy istnieje jakiś dobry sposób na
mierzenie stężenia tych azotanów w morskiej wodzie? Coś, co
byłoby dobre w granicach stężeń na poziomie kilkudziesięciu ppm?
Czy produkuje się elektrody/sondy jonoselektywne na aniony
azotanowe - coś w stylu elektrod do pomiaru pH? Jakie są drogie?

 
  Anion NO3 - jak mierzyć i jak usunąć z wody?

Problem w tym, że częste podmiany wody są kłopotliwe i kosztowne (sól).


Koszty można znacznie zmniejszyć odzyskując sól. Wystarczy "zużytą" wodę z
akwarium odparowywać w dużej kuwecie postawionej np. na szafie. Wytrąca się
stosunkowo czysta sól, a azotany i inne produkty przemiany materii pozostają w
ługu pokrystalicznym. Można w ten sposób odzyskać większość soli i sporządzić z
niej nowy roztwór "wód oceanicznych". Proces jest długotrwały, wodę trzeba
ciągle dolewać, ale koszta są rzadne, a jednocześnie nie przyczyniasz się do
degradacji rzek wylewając stary roztwór do zlewu.
Ja w ten właśnie sposób odzyskiwałem tiosiarczan sodowy ze zużytego utrwalacza.
Było to dawno, bardzo dawno temu :-)
Grzegorz

  Podłoża ADA.
Poza wyrównywaniem się różnicy ciśnień przy podmianie wody, następuje też wysycenie się tlenem wody w akwarium. Wtedy to obserwujemy wzmożone bąbelkowanie roślin, które mogą asymilować w takim samym tempie, jak przed podmianą wody. Obecnie mam nietypowy system ciągłej podmiany wody (8 razy na dobę na 5-7 minut włącza się pobór wody bezpośrednio ze studni). System ten nie do końca się sprawdza, rośliny nie rosną tak jak bym chciał, mimo dawkowania CO2 (wychodzi około 30 ppm) i brakujących minerałów i będę musiał go zmienić, ale rośliny intensywnie bąblują i woda jest przesycona tlenem. Widać też zmiany w bąbelkowaniu roślin w zależności od czasu pomiędzy poborami wody. Widzę też, że rośliny wyraźniej lepiej rosną i jest mniejsza ilość glonów, jeśli ilość podmienianej wody jest mniejsza (bardziej przykręcony kurek). Ilość światła w zależności od akwarium od 0,5 do 1 w/l wody w świetlówkach t5. Jak więc widać duże podminy wody nie są cudownym lekarstwem na wszystko.
  Dojrzewanie wody w akwarium 250l
Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą świeżych korzeni, które wydzielają do wody mnóstwo garbników.Pozostają Ci tylko podmiany wody (dosyć częste). Wspomóc Ci może danie do jednej komory filtra węgla aktywnego. Dawanie innej chemii mija się z celem, korzenie muszą przestać farbować. (dąb jest najbardziej "farbującym" drzewem.) W przeciwnym razie na korzeniach może pojawić się pleśń. Wpuść do akwarium kilka małych ancistrusów, będą zjadać zaczątki tej pleśni, i nie dopuszczą do jej rozrostu.
 
  czy ktoś ma doswiadczenia w hodowli rotali macrandry
Masz rację w każdym zdaniu w ostatniej wypowiedzi. Zauważ jednak, że jedną z głównych funkcji podłoża jest zapobieganie nagłym zmianom chemicznym w wodzie (do tego świetnie nadaje się żwir z laterytem i mimo, że doniczki zajmują tylko część akwarium, to jednak silnie działają na skład chemiczny wody też ze względu na swoją wysokość). Twoje akwarium może więc dużo lepiej funkcjonować niż akwarium zupełnie bez podłoża (zwłaszcza, że łatwiej ci wymieniać podłoże i przygotowywać pod poszczególne rośliny, a ponadto woda jest sterylniejsza niż w zwykłym akwarium). Niepotrzebne są tu jakieś specjalne rozwiązania z techniką podmiany wody. Myślę nawet, że takie akwarium może lepiej funkcjonować niż tradycyjne. Nie wszystkie jednak rośliny łodygowe będą dobrze rosły bez podłoża (np., aby hować tak alternatherę czerwoną musiałbyś tak mocno podnieś stężenia nawozów w wodzie, że nastąpiłby wysyp glonów, a rotala valichi obumarła by z przenawożenia). To samo dotyczy jeszcze kilku innych roślin łodygowych. Jest też część roślin łodygowych, które można uprawiać w ten sposób, ale lepsze efekty są przy uprawie z żyźniejszym podłożem. Jeśli chodzi o Mg, to nie wiadomo, czy szkodzi duża zawartość Mg w wodzie, czy też ogólna duża ilość Ca i Mg, która zwiększa się jeszcze po dodaniu Mg (ale to tylko przypuszczenie).
  Jaki filtr otwarty SUMP czy kubelkowy zamkniety
Witam co prawda nie mam sumpa (ani nawet akwarium po przeprowadzce zmieniam baniak) do tej pory mialem kubelek i wewnetrzny teraz planuje baniak 450-500 i jesli mam byc szczery to sump dla mnie wydaje sie lepszym rozwiazaniem za cene 2 kubelkow zmontujesz takiego sumpa ze hej a jesli chodzi o wydajnosc serwis parametry wody i wiele innych to moim zdaniem lepsze rozwiazanie.

Z tego co ja sobie anaizowalem to same plusy:

koszty
latwo dostepne wklady
o wiele wieksza pojemnosc
wszystkie urzadzenia w filtrze a nie w baniaku
mozliwosc dorobienia automatycznej podmiany wody
pewnie wiele innych sie znajdzie ale mi na ty zalezalo !

pzdr SzymaneK
  Jaki filtr otwarty SUMP czy kubelkowy zamkniety
Witam co prawda nie mam sumpa (ani nawet akwarium po przeprowadzce zmieniam baniak) do tej pory mialem kubelek i wewnetrzny teraz planuje baniak 450-500 i jesli mam byc szczery to sump dla mnie wydaje sie lepszym rozwiazaniem za cene 2 kubelkow zmontujesz takiego sumpa ze hej a jesli chodzi o wydajnosc serwis parametry wody i wiele innych to moim zdaniem lepsze rozwiazanie.

Z tego co ja sobie anaizowalem to same plusy:

koszty
latwo dostepne wklady
o wiele wieksza pojemnosc
wszystkie urzadzenia w filtrze a nie w baniaku
mozliwosc dorobienia automatycznej podmiany wody
pewnie wiele innych sie znajdzie ale mi na ty zalezalo !

pzdr SzymaneK


Dodatkową BARDZO dużą zaletą jest to, że wszystkie elementy jak grzałka, filtr gąbkowy, sonda Ph, mixer będą w sumpie a nie w akwarium. Nie wiem jak wy ale ja zawsze sie denerwuję na widok grzałek i innych elementów, które są w akwarium i je "brzydzą"...a przecież może być tak pięknie
  Prosze o rade(sinice)
W sumie to nie wiele te zdjęcia pokazują. Ale skoro to sinice to moja rada jest następująca.

1. Zwiększenie NO3 do poziomu min 10
2. PO4 ok 0.2
3. W miarę częste podmiany wody.

Długość dnia do min. Koc nie koniecznie, wystarczy, że zmniejszysz oświetlenie. U mnie w jednym akwarium wystarczyło skrócić dzień do 6h w drugim konieczne było do 2h. Po ok tygodniu powinny być widoczne pierwsze efekty.

Dodam, że samo przywrócenie parametrów wody, które możesz mierzyć, do normy nie wystarczy, konieczne są podmiany i skrócenie oświetlenia.

Pozdrawiam,
Arek
  Zielony zakwit wody
Dużo zależy o chemii i mikrobiologii wody (może są tam jakieś drapieżne pierwotniaki żywiące się euglenami) , którą się podmienia i produkcji materii organicznej w zbiorniku. Mi osobiście podmiana wody w przypadku zakwitu nie pomagała. Ale być może korzystne były by okresowe bardzo duże podmiany wody. Wiem też, że łatwo nabawić się zakwitu, jeśli przez bardzo długi czas w ogóle zaniedbujemy podmiany wody. Najważniejszą sprawą jest natomiast prowadzenie akwarium w absolutnej czystości i zredukowanie ilości jonów amonowych i rozpuszczalnego węgla organicznego, którym organizmy wywołujące zakwit mogą się żywić nawet przy braku światła (zamiast CO2). Niemniej jednak glony te lubią ostre światło i dużą rolę odgrywa w ich pozbyciu się wytworzenie cieńkiego korzucha z roślin pływających (np wgłębka, salvinia, pistia), bądź liści układających się na powierzchni wody (np nurzańca). Ważne, aby były to rośliny niewymagające, lub którym dana woda szczególnie odpowiada.
  moje nowe akwarium
Pierwszą podmiane sie robi po miesiącu od startu. Co do pomiarów ph, two,tww to ja robie raz na jakis czas np. co miesiąc. na początku przy ustalaniu dawki CO2 robi się częściej testy na ph, tww np. raz na 2 dni (dobieramy ilość CO2 tak żeby rano było jakieś 25-30ppm CO2). po ustaleniu dobowej dawki CO2 nie trzeba robić tych testów często, no chyba, że sie zmieniaja warunki w zbiorniku, czyli gdy są niereguralne podmiany wody, w różnych ilosciach itp. pozdrawiam


Dzieki za informacje, jak zrobie zdjecie mojego akwarium to na peweno wkleje - bo poki co jest sliczne (nie zapeszam....)
  COD (Planta gainer, a potas)
Ciekawe jakie jeszcze Bartek zna tajemnice mistrza Amano Może się z nami nimi
podzieli


Ale zabrzmiało!..... )

Widzę, że się trochę spóźniłem - ale już jestem.

Wątek zrobił się "wielowątkowy" ale pozwolę sobie odnieść się do jednej z części, czyli:

Chemical Oxygen Demand (COD) - czyli Chemiczne Zapotrzebowanie na Tlen (ChZT).

IMHO wytłumaczenie zasadności stosowania tego testu jest prostsze niż by się wydawało.
Otóż jak wszyscy wiemy nagromadzenie produktów rozpadu materii w akwarium skorelowane jest z występowaniem w zbiorniku niepożądanych glonów.
Tradycyjnym testem akwarystycznym mającym wskazać akwaryście graniczny moment kumulacji produktów rozpadu materii jest test NO3. W nowoczesnych akwariach roślinnych gdzie tempo wzrostu roślin jest duże i co za tym idzie ich apetyty na azot znaczne, mierzenie NO3 jako w/w wskaźnika nie ma sensu.

W tej sytuacji COD jest znacznie bardziej miarodajnym parametrem mierzenia poziomu kumulacji związków rozpadu materii – przydatnym do wyznaczenia momentu i ilości podmiany wody.

Miałem kiedyś w ręce test COD, ADA i mierzyłem wodę w swoim zbiorniku było 4-5 ppm wartość 6 nie jest czymś szokującym, z tego, co pamiętam skale, odczyty "bagienne" były gdzieś ok 9-11. (myślę, że skala została oznaczona doświadczalnie).

Co do "przyjaznych" testów COD (ChZT).... się nie martwcie....troszkę cierpliwości...się dawno o tym pomyślało... się robią ))).
  problemy przy starcie - chyba nawozenie (dlugie)
Wtopeczka

IMO podawanie na starcie NP oraz przez początkowe fazy dojrzewania akwarium (powiedzmy 1-2 miesiące) jest bardzo ryzykowne. Nawożenie w tym czasie powinno być zminimalizowane .... Nie wiem w czym rzecz z linią pro nawozów Aqua-art, u jednych sie sprawdza u innych porażka. Stosując PGP mikro w 1/2 dawki nabawilem sie gigantycznych rozmiarów krasnorostów (fotki niebawem na mojej stronie) ze o nitkach nie wspomne.
Zrobiło sie istne szambo w moim akwarium. Możliwe że u Ciebie też istnieją niekorzystne (cokolwiek to znaczy) czynniki, które powodują przeciwne działanie ów nawozu.
Stosując TMG pomyślałem ze spróbuje PG ferro + dodawalem codziennie 5ml na moje 240 L brutto. Po miesiącu stosowania na kamieniach korzeniach i innych stałych elementach pojawily sie na nowo krasnorosty. Pomyślałem że może u Ciebie źródlem problemu jest właśnie powyższy problem. Jesli mógłbym Ci coś poradzić to napewno czestsze podmiany wody (tego nigdy nie za duzo). Skoro rośliny nie rosną to podejrzewam ze pewne pierwiastki mogły sie skumulować i wystepują w ilościach które przyczyniają sie do blokowania innych pierwiastków. Nie wiem jak radzic stosowanie PG .... napewno unikaj podawania codziennego .... podawaj tylko do podmian i tylko w dawkach na podmieniana wodę (sposób bezpieczniejszy). Spróbuj również skrócić czas oświetlania maxymalną ilością światła np. 10h czas calkowity z czego 3-5 h czas maxymalnej ilosci swiatla. Przedewszystkim bądź cierpliwy i nie zmieniaj niczego radykalnie. Co do CO2 mam odmienne zdanie do Grześka .... 20ppm IMO to minimum (jeśli masz przynajmniej 0,6watt/1litr wody)
  Czyszczenie filtra
Witam rowniez bardzo serdecznie na "naszym" forum.
Odnosnie twojego pytania. Nie ktore instrukcje dolaczone do filtrow wewnetrzych zawieraja informacje iz tego typu filtry powinny byc czyszczone co 7-14dni. Lecz wedlug mnie czyszczenie filtra jest wymagane w momecie gdy zauwazysz znaczne zmniejszenie sie jego wydajnosci czyli przeplywu i cyrkulacji wody w akwarium, ktore jest uzaleznione od tego ile i jakie ryby znajduja sie w akwarium, oraz jak czesto i jak duze robisz podmiany wody.
PAMIETAJ aby wklady czyscic tylko i wylacznie w wodzie sposzczonej z akwarium a nie kranowej, gabke i wszelkiego rodzaju inne wklady filtracji mechanicznej czyscic jak najczesciej to mozliwe (jesli filtr posiada tez wklady biologiczne jesli nie to w momecie znacznego spodku wydajnosci) a wklady typu biologicznego starac sie czyscic i ruszac jak najzadziej (co okolo 6-12miesiecy)
  Niedobory - proszę o pomoc
Witam.
Akwarium 96 L brutto ( 80x30x40)
Filtracja Tetra EX 700 wypełnienie standard, zamiast węgla wypalona glinka.
Podłoże Sera floradepot + żwirek rzeczny
Oświetlenie 3x 18W ( 865+965+aquarelle)
pH - 6,8
TO - 14
TW - 6
PO4 - 0,25 mg/l
Fe - 1 mg/l
NO3 40 mg/l
Nawożenie :
PG Ferro+ przy podmianach wg zalecanej dawki, + 2 ml co 2 dni
PG Macro wg zalecanych dawek przy podmianach
PG Micro przy podmianach
PG Hydro Mineral przy podmianach wg zalecanych dawek
KNO3 ( roztwór z 50g KNO3 rozpuszczonych w 500ml H2O) 3 ml co 3 dni
K2SO4( roztwór z 50g K2SO4 rozpuszczonych w 500ml H2O) 2 ml codziennie
CO2 - bimbrownia 2 bąble /s -dyfuzor kostka lipowa
Podmiany wody 1xtyg. w ilości 20 L ( woda osmoza)

Obsada
10 neonów
6 razbor klinowych
2 kakadu
2 ramirezy
1 kosiarka
5 otosków
2 molinezje
Karmienie : suchy pokarm 2 x dziennie
Niedobory widać na Heteranthera zosterifolia, Hygrophila difformis, Cardamine lyrata( liście starsze maja dziurki brązowe i żółkną), Rotala indica( ma małe brązowe dziurki) Micrantthemum micrantenoides ( żółkną mu czubki listków)

Zdjęcia pokazują objawy niedoborów. Ale nie udało mi się zrobić wszystkich roślin niżej wymienionych.
Szukałem na forum opisów i wygląda mi to na brak potasu. ale nie jestem pewien ( brak mi doświadczenia w określaniu niedoborów)
Czego mi brakuje i jak pomóc roślinom? Co robię źle?
  Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć
Napisałem najpierw w innym wątku, ale jakoś bez odpowiedzi, więc może tutaj.
Ogólnie akwarium jest stabilne. Regularne podmiany wody raz w tygodniu ok. 30-40% objętości zbiornika (250l brutto). Woda z RO preparowana PGHM i PG Micro. Codziennie dodawane K2SO4 (4ppm na zbiornik) i PG Ferro+. Parametry wody NO3 - 25, PO4 - 1, KH - 4, GH - 7, pH - 6,4-6,8, Fe - 0,25-0,5.
Regularnie w Hygrophila corymbosa "niszczeją" mi stare liście i potem odpadają. Na anubiasie glony i nie wiem co jeszcze jak widać na zdjęciu.


Jakieś pomysły czego brakuje, a może czegoś za dużo?
  Płukanie gąbki pod bieżącą wodą
Wkład filtracyjny płucz wodą pochodzącą z akwarium. Wode taką uzyskujesz przy okazji podmiany wody Płukanie pod kranem mocno ograniczy bakterie, prawie doszczętnie zniszczy kolonie która będzie się długo odbudowywać. Natomiast woda z akwarium nie zawiera chloru który niszczy bakterie i ma te same parametry w jakich żyją te bakterie. Ten sposób płukania oczyści ci wkład z brudu ale bakterie zasiedlające ścianki gąbki przetrwają bez szwanku. Filtracja biologiczna będzie owiele mniej zachwiana.
  NH4+ vs NO3

Wiesz dobrze że chodzi o Bartka Grele:


Niestety nie wiem, że to chodzi o tego gościa. Na tym forum słowo "Bartek" kojarzy się głównie z B.Lipczyńskim


Po raz któryś z kolei twoje teorie w żaden sposób nie przystają do praktyki


A to bardzo ciekawe, jakoś do tej pory oprócz Ciebie nikt nie wysuwał takich oskarżeń.
(no może poza samym BL i reklamodawcom ADA ale to zrozumiałe, każdy promuje i broni swoich produktów).
Zastanawiam się, która "moja" teoria tak bardzo nie pasuje do praktyki.
Co do "przystawania do praktyki" to nie są moje teorie, tylko sprawdzone zasady zaczerpnięte z różnych forum internetowych, głównie z APC (zachęcam do poczytania, ale z tego co pisałeś cienko ze znajomością ang. więc trzeba się trochę podszkolić bo bez tego języka kiepsko w dzisiejszych czasach)


I Bartek G. nie stosuje ciągłej podmiany wody. I nawet filtracji mechanicznej nie stosuje.


"Każde akwarium jest inne" zwykli powtarzać akwaryści. To że ktoś coś tam stosuje a inny nie stosuje to wcale nie znaczy, że należy brać z niego przykład. Każdy ma swoje sprawdzone sposoby i jeżeli coś dobrze działa, nie ma sensu niczego zmieniać.
  Microsorium czego brakuje? Proszę o identyfikację niedoborów
Tetra Planta min nie ma w swoim składzie fosforu i azotu. Przy niezbyt dużej obsadzie mogłeś doprowadzić do braku P.
Test sery na NO3 w moim akwarium pokazywał co tylko chciał. Zawyżał znacznie wyniki.
Nie mówię, że twój też przekłamuje, ale postaraj się pożyczyć od kogoś test innej marki i porównaj wyniki.
Aby wykluczyć kumulację któregoś z mikroelementów zrób 2 duże podmiany wody w odstępie 2 dni. Duże, czyli takie po 50%.
Przydałby się test na PO4. Wiem, że to kolejny wydatek, ale nie wyobrażam sobie prowadzenia zbiornika bez tego testu. Mój co prawda już dawno pokrył się grubą warstwą kurzu, ale na początku dawał jakiś punkt odniesienia, który można było skonfrontować z wyglądem roślin.
  Podłączona Instalacja Co2 - rośliny nie bąbelkują
Ph= 6,5 (Test Tetra) mam zamiar zakupić elektroniczny miernik
Kh= 8 (Test Tetra)
Co2= 75 wychodzi z kalkulatora ale może być nie dokładnie z powodu testu Ph kropelkowy ( nie widać żadnej przyduchy u mieszkańców akwarium)
Gh= 11 (Test Tetra)
Po4= 0.5 (Test JBL)
NO3= 30 (Test JBL)

Do podmiany wody Ro/karnówka 1:1
Co2 ustawione 1,5 bąbelka na sekundę.
Do podmiany PG Classic dawka wedle producenta
PG Macro codziennie 4 ml
Micro zakupione na Allegro od użytkownika mac73x(Nawóz Micro) 1 ml na tydzień połowa dawki zalacej.
Pozdrawiam
Maniek
  Akwarium 90l
W tej chwili nie panuję już nad przerastaniem roślin i będę musiał niedługo zmienić kompozycję. Nie polecam swojego stylu prowadzenia tego akwarium ze względu na dużą ilość podawanego CO2 (po 2 dniach zdechł mi wprowadzony zbrojnik) i małe podmiany wody (nie chce mi się), przydało by się tez włączać ciche i nie zajmujące miejsca w akwarium napowietrzanie na noc. Światło 3 x 24 W T5, TWW – 11, pH- 6.5-7.2. W nawozie stosunek NO3/PO4/K/Mg = 2.5/1/5/1.25; dodatkowo osobno na oko PO4 i K, Fe, Mn oraz Mg. Nawóz mikroelementowy – podrabiany TMG. Zawartość NO3 7-0 ppm, PO4 nie mierzę (bo potrafię określić nadmiar i niedobór po wyglądzie akwarium). Od przynajmniej 4 miesięcy prawie czysta RO, a twardość TWW wzrosła o 1 stopień (prawdopodobnie duża ilość muszli po świderkach, które wyginęły i garstka żwiru dodana pół roku temu, podawanie kwaśnego węglanu potasu i CO2). Testu TWO nie mam, ale TWO była kilka miesięcy temu przynajmniej 5 stopni wyższa od TWW. Filtracja i CO2 – głowica zasyca wodę z filtra podżwirowego (1/3 akwarium) i kieruje do zamkniętej butelki (za mikrosorium) do której jest podłączony CO2 i która jest wypełniona w &frac34; żwirem i z której pod żwirem wychodzi rurka z otworkami na całej długości akwarium i po zagięciu do &frac12; wysokości. Temp 27 stopni.
  Braki w nawożeniu?
Przy tak dużej twardości nie zbijesz pH przy pomocy dzwonu. Być może nie zbijesz pH nawet przy pomocy bimbrowni. Po zbiciu pH do 6.8 będziesz miał 47,5 ppm CO2 (być może trochę więcej, bo TWW może przy stosowaniu dużej ilości CO2 nieco wzrosnąć). Najczęściej podawana optymalna ilość CO2 to 15-30 ppm. Ja bym mieszał wodę kranową z wodą destylowaną lub RO, lub zdemineralizowaną i oprócz tego zastosował bimbrownię (a w przyszłości butlę z reduktorem). Z filtra torf możesz wyrzucić, ale jeśli alternathera jeszcze żyje, to spróbuj wsadzić jej jakiś pęd lub część pędu do doniczki z kwaśnym torfem wymieszanym z gliną i piaskiem. Jeśli będzie miała światło (powyżej 0,5 W/l) i więcej CO2 niż masz w akwarium, to powinna odbić. Nie wiem dlaczego, ale ta roślina w przeciwieństwie do wielu innych lepiej rośnie mi świeżo założonym akwarium (może przydały by się większe podmiany wody). Roślina ta nie lubi też chyba temperatur powyżej 28 stopni celsjusza (ale to zależy być może od dostępu światła)
  Problem z nitkami... prosba o pomoc co do nawozenia.
Dane zbiornika:
112L standart; 2x18W + folia (2x stadart + 2x philips aquarelle) - 11,5 h; filtr aquael Unimax 150 (gabka + duza ceramika + mala ceramika); Co2 z butli wysokoscisnieniowej 1,5 - 2 bable/s + dyfuzor ze spiekiem ceramicznym;
podmiany wody 20L tygodniowo (ostatnio 30L - 10Lkranowka + 20L RO); podloze grys bazaltowy + kulki filtus premium; starsza wersja nawozu od Holendra HI ( ok. 0,5 ml micro i 1 - 1,5 ml macro dziennie + 3 krople ferro active )

Obsada: 11x razbora klinowa; 2x ramirezka; 2x borelli; 4x otosek; 3x amano; ?x red cherry

Parametry wody:
ph(zoolek) - ok. 7,1
TwO(zoolek) - 7
TwW(zoolek) - ok. 6
Po4(jbl) - 0,25
No3(zoolek) - troche powyzej 0 (mocno zolty kolor) ; a w kranie ok. 5

Problem polega na tym ze od jakiegos czasu zaczely sie masowo pojawiac dlugie zielone nitki. Akwarium zrestartowane ok. 1,5 miesiaca temu. Roslin jest sporo, w miare babelkuja. Kulki wprowadzilem w podlzoe dosyc niedawno, po jakis 4 tygodniach od restartu, czy moglo to spowodowac wysyp glonow ? Co radzicie w takiej sytuacji zrobic ? Zwiekszyc dawke macro do np. 2ml dziennie i zmniejszyc micro... czy zostawic micro a zwiekszyc macro ? Roslinki rosna, chodz na niektorych widac lekkie niedobory.

Edit: niewiem czy moge do konca wierzyc testowi na ph... poniewaz z parametrowi wychodzi mi ze mam tylko 14ppm co2 w wodzie, ale gdy probuje zwiekszyc ilosc podawanego gazu to widac ze rybki szybciej oddychaja a ramirezki zaczynaja plywac blisko tafli wody.
  Padające rosliny
Witam
Poproszę specjalistów o wsparcie i uratowanie choś kilku roślin, które pozostały w akwarium. Zasadniczo jest to akwarium z paletkami ale miło by było popatzreć na odrobinę zielonego. A widok jest przerażający niestety.
Akawrium ok 100l standardowa panorama.
Oświetlenie 3 x 18 W Aqua glo, Sun glo, Aquqstar
Filtracja Unimax 250
temp 29 st
Co2 - 24 godz (butla)
Nawożenie PGC po podmianie wody - ale obecnie po wysypie glonów zatrzymane
ph - 6,0 do 6,2
tww - 4
two - 8
PO4 - 1,5
NO3 - ok 2-3Choć rośliny zawsze marnie rosły, to od około 2 miesięcy po uruchomieniu co2 wszystko stanęło, nie puszczają korzeni a nowo posadzone gniją. Zaatalowały mnie glony brązowe (schodzą tylko od paznokcia z roślin bądź szczoteczką po tle) i zielone galaretowate włażące na rośliny i na dno.
Podmiany wody właśnie ze wzgledu na paletki do tydzień około 30-40% z dokładnym odmulaniem dna.
Proszę o jakieś sugestie i propozycje.
[/list]
  Niedobory K i inne
Mojej nauki zbiornika ciąg dalszy ...
Ogólnie akwarium jest stabilne. Regularne podmiany wody raz w tygodniu ok. 30-40% objętości zbiornika (250l brutto). Woda z RO preparowana PGHM i PG Micro. Codziennie dodawane K2SO4 (4ppm na zbiornik) i PG Ferro+. Parametry wody NO3 - 25, PO4 - 1, KH - 4, GH - 7, pH - 6,4-6,8, Fe - 0,25-0,5.
Regularnie w Hygrophila corymbosa "niszczeją" mi stare liście i potem odpadają. Na anubiasie glony i nie wiem co jeszcze jak widać na zdjęciu.


Jakieś pomysły czego brakuje, a może czegoś za dużo?
  masakra w akwa - braki ?
Na pierwszy rzut oka masz całkiem niezłe parametry, tylko ilość światła zmusza opiekuna do większego wysiłku. Najlepiej daj fotkę całego akwarium w celu ustalenia ilości roślinek w zbiorniku.
Jak często mierzysz NO3 i PO4, jesli jest tak jak piszesz codziennie, to bym tak trzymał a jeszcze lepiej zwiększył stopniowo zachowując odpowiedni stosunek w/g współczynnika redfielda jeśli jest gęsto obsadzone.
Zwiększyłbym podmiany wody do 80l/tydzień i zwiększył mikro do nawet x3 ale podawane codziennie. Czyli x1,5 przy podmianie a reszta rozbita na dawki dzienne. To docelowo a na początek podmienił bym po 50% wody 2 x w tygodniu aby pozbyć się tego co tam się nagromadziło. Oczywiście woda do podmian powinna zawierać odpowiednie stężenie mikro i makro. Bez podmian może być trudno.
  Prośba o pomoc
Koledzy,
Kilka miesięcy temu zakupiłem 450 litrowy baniak. Marzyłem o tym od dawna. Rzeczywistość utrzymania i właściwego funkcjonowania takiego akwarium okazałą się jednak trudniejsza niż myślałem. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie roślin. Przeczytałem kilka pozycji na ten temat, starałem się odpowiednio dobierać rośliny a jednak coś jest nie tak ponieważ rośliny nie chcą rosnąć i większość z nich marnieje. Z lekką zazdrością oglądam akwaria na stronie holenderskie.pl. Dobrze się mają u mnie tyko żabienica sercolistna i lotus tygrysi. Reszta towarzystwa (zwartki, cabomby, anubiasy) wymieniam średnio co dwa miesiące.
Parametry w akwie mam takie

pH - 6,4
kH - 3 n
Gh - 3 n
Fe - 0,5 mg
Dwutlenek węgla - w normie (dozownik)
Oświetlenie - belka - świetlówki 2 x 36W
Nawozy - Żelazo, Aqua Plant (Tetra)
Podmiany wody - co dwa tygodnie 30%

Proszę o pomoc - gdyby ktoś mógł mi wskazać przyczynę braku dobrego rozwoju roślin - będę wdzięczny ponieważ zaczynam się powoli zniechęcać.

TR
  Echinodorus martii (maior) niedobor zelaza??? czy manganu???
W formie amidowej? Jeśli podałeś w formie mocznika, to radzę, abyś na razie ograniczył się z dodawaniem azotu, bo tak naprawdę nie wiesz, ile go masz w zbiorniku. Z formy amidowej azot będzie przechodził w formę amonową a później w formę azotynową i azotanową. Jeśli 60 ppm N to było na ilość wody w akwarium, to dosyć sporo (wg mnie zbyt dużo). Jeśli 60 ppm N było w formie jakiegoś nawozu mikroelementowego, to oprócz zbyt dużej ilości N podałeś zbyt dużą ilość mikroelementów. Obserwuj akwarium i w razie kłopotów zwiększ podmiany wody, aby usunąć zbyt duże ilości minerałów. Dziury przy braku N mogą występować, tyle tylko, że wydawało mi się, że są bardziej szkliste. Wg mnie bardziej prawdopodobne jest, że na zanik dziur oprócz azotu podziałał florovit (czy to ten florovit, który używany jest jako nawóz mikroelementowy?). Na pewno zaś po dodaniu azotu rośliny zaczęły lepiej rosnąć. Dzięki za odpowiedź.
  Czy komuś udaje sie hodować rosliny w twardej wodzie?
Witam! Czy ktoś uzyskuje dobre efekty chodując rosliny w twardej wodzie? U mnie TwO 20 ; TwW12 ; pH 6,9-7 Mam problemy z nawożeniem.Podaje PG Ferro+4ml(100l wody) i PGC wg zalecanej dawki. Poziom NO3 5mg/l, PO4 0,25mg/l utrzymywany za pomocą nawozu NPK (10:1:15).Zrobiłem sam z KNO3,KH2PO4 i K2SO4. Akwarium 85x40x35. Oswietlenie 4x18W. Ciągle mam problemy z zdeformowanymi młodymi lisciami i spowolnieniem bąblowania po 2-3 dniach od podmiany wody.Podmieniam 30l tygodniowo.

Zastanawiam się czy są jakieś nawozy których skład opracowany jest z myslą o tak twardej wodzie?
  Drobny problem z nawożeniem - pomóżcie
Akwarium - 21L. Oświetlenie - 24 waty (1,14 W/L). CO2 z bimbrowni. Nawożenie -BioFlorin do wody codziennie, gliniane kulki z żelazm w podłożu. Podmiany wody 2 litry co tydzień + co 2 dni koło 0,5 litra uzupełnienie wyparowanej wody. Fauna - molinezje, gupiki, ślimaki. Flora - Alternanthera reineckii, Bacopa caroliniana, Glossostigma elatinoides, Lilaleopsis brasiliensis, Microsorum pteropus

I tu jest problem. Bez nawożenia poziom NO3 mam zero, mimo dużej obsady żyworódek. Więc zacząłem nawozić BioFlorinem tak, by poziom NO3 podskoczył do 5 mg/l. I żeby utrzymać taki poziom azotanów, muszę podawać tygodniową dawkę tego nawozu codziennie!!! (2ml do wody codziennie - producent podaje 10ml na 100l wody co tydzień). Czy nie doprowadzi do zbyt dużego stężenie innych makro i mikro elementów? Czy może zmienić sposób nawożenia? Oprócz testów na NO3 nie posiadam innych testów i nie zanosi się, żebym posiadał.

Na razie pojawiły się w akwa zielenice, ale nie jest to jeszcze plaga. Glossia rośnie jak szalona, pozostałe rośliny też niczego sobie. Tylko Lileopsis trochę się ociąga, ale czytałem że to u niego normalne.
  Proszę o ocene parametrow wody
Witam !

Prosze o wskazowki co do dalszych podmian, nawozenia makro/mikro, CO2 oraz oswietlenia.
Akwarium 210L od roku. Podmiany kranowką 30-40% co tydzien. Podloze biogrunt + bazalt. Od 7 miesiaca symfonia zlota (3ml/dziennie) + lyzeczka k2so4/tydzien.
Filtr fluwal 304 (gabka + ceramika)
Oswietlenie poczatkowo 2x35W. Od 3 tygodni 2x75W HQI 5600K (docelowo 9h, obecnie ok 6h)
Dotychczas bez CO2. Od wczoraj z butli wysokocisnieniowej. Ustawione na podawanie podczas oswietlania akwarium 1 bąbel/2.5s
Obsada : pare neonek, 2 kirysy, 5 kosiarek, 300-400 krewetek amano
Rosliny : puki mlode, to sa zdrowe. Ale nie babelkuja. W miare starzenia pokrywaja sie glonami i/lub wypadaja w nich dziury (tylko na roslinach zielonych o stosunkowo duzych lisciach). Glony widoczne tylko na w/w roslinach.
Wczorajsze pomiary pod wieczor. 2 godziny po zgaszeniu swiatla. Przed podawaniem CO2 :
pH >7,6 (skali zabraklo, ale niewiele)
NO3=10
No2=0.025
kH=11
CO2=~5

Co do roslin, to narazie szczerze mowiac, nie wiem co mam. Ale sa to takie, ktore przy 70W w 210L calkiem dobrze rosly. Jak ustawie zbiornik to zabiore sie za obsade docelowa. (ale to juz osobny watek)

Z gory dziekuje
Przepraszam jesli zbyt syntetycznie napisane
  WITAM ZAKLADAM AKWARIUM 1260L 300*60*70
mam dyskowce w 570 litrach i 70 cm wysokosci. kilka rad:
1. jesli chcesz miec ladne rosliny to zrezygnuj ze swietlowek - 70 cm jest za wysokie na to aby wyrosl ci trawniczek (chyba ze z cryptokoryn lub zwartek, jak juz ktos ci poradzil), moim zdaniem T5 jest takze za slabe, poniewaz paletki bardzo brudza i, pomimo regularnych podmian, woda bedzie mniej przejrzysta niz gdybys mial jakies maluchy; z mojego doswiadczenia HQI to najlepsze (choc nie bez wad) rozwiazanie.
2. aby dbac o zdrowie ryb (i) zainstaluj system ciaglej podmiany wody, paletki to smieciuchy, karmienie ich mieskiem (nawet okazyjnie) jeszcze dodatkowo zwieksza azotyny i azotany - u mnie wymieniam 25% wody co tydzien, ponadto od Hqi woda paruje (ii) zainwestuj w lepsza filtracje - mam w jednym akwarium Unimax 700 i to dobry filtr ale na 1200 litrow potrzebujesz znacznie wiecej filtracji - moze dodatkowy sump lub kolejny Unimax 700 podpiety szeregowo - z tym ostatnim to pomysl na goraco bo tego nie probowalem.
3. aby podawac Co2 potrzebujesz elektrozawor podajacy Co2 tylko jak akwarium jest oswietlane inaczej mozesz udusic paletki - duze ryby potrzebuja wiecej tlenu a im cieplejsza woda tym tlen trudniej sie rozpuszcza w wodzie.
  nowe akwarium - 160x50x50 + palety
witam,

mam zamiar uruchomić akwarium roślinne 160x50x50.
Jako obsadę planuję ok 40 neonów niebieskich, ok 6 palet, 3-4 kosiarki + 20-40 krewetek.
roślin nie wybrałem ale podobają mi się "trawniki" i planuję taki posiadać.
pytania :

1. czy 4 x 80W w świetlówkach wystarczy ? ( nie mogę posiadać klasycznego HQI - kot w domu )
2. jaki dobrać filtr ? czy konieczny jest denitryfikator
3. czy temperatura ok 28st.C mocno nie ograniczy roślin do wyboru ?
4. jakie podmiany wody ? 10% na tydz wystarczy ?
5. czy w lato takie akwa się nie ugotuje ?
6. jak pogodzić strachliwość palet z mocnym oświetleniem dla roślin
7. co stosować jako podłoże ? ( zwróciłem uwagę na fakt że ludzie jako najniższą warstwę stosują gruby zwir - pewnie żeby uniknąć stref beztlenowych ? )
8. gdzie nabyć rośliny żeby po 3 tyg nie zostały patyki ?

ps. podziwiam wiedzę użytkowników forum
ps2. to nie jest pierwsze akwa ale miałem ok 6 lat przerwy ...
  Regularne prace
Ryby to chyba każdy z nas jakieś ma. W akwarium roślinnym naprawdę można nie odmulać podłoża bez szkody dla jego mieszkańców. Rośliny znakomicie spełniaja bowiem tu rolę filtracji biologicznej i denitryfikatora zarazem, pobierając z wody związki azotowe. Akumulacji związków organicznych w wodzie zapobiegają natomiast zazwyczaj obfite podmiany wody.
  030L - ogólne - Adam Pietrusiak
Witam
Zamieszczam dzisiejsze zdjęcia mojego małego zbiornika (26.04.2007)
Akwarium na 46 dni po restarcie, wymianie podłoza na piasek i zmianie aranżacji.
Strasznie rozrosły się mchy - co mnie niesamowicie cieszy. Na początku miałem malutkie kępki przyczepione do korzeni żyłką.
Nie podaję żadnych nawozów ani CO2.
Oświetlenie: jedna żarówka energooszczędna Apollo 25W (2700K) włączana jest ok godz. 12:00-13:00 i gaszona ok godz. 23:00
Filtr: Aquael Fan Mini - pracuje 24h
Ogrzewanie: Brak (temperatura cały czas na poziomie 24-25 stopni)
Mchy: Jawajski, X-Mass i wgłębka na dnie
Podmiany wody cotygodniowe po 5 litrów.

  czy to dobry poziom NO3 i ph
Szybka odpowiedź, poczytaj poniżej
http://www.holenderskie.pl/art.php?go=45
no3 za wysokie, podmień wody trochę
ph nic do roślin nie ma ale ty nie piszesz nic o swoim akwarium a liczysz na rady i "holenderską wróżkę"
Pozdrowienia

moje akwarium tma 200litrów (80*50*50)
nawożenie; mikro i makro przy podmianach , makro codziennie 4ml, CO2 z bimbrowni
oświetlenie 4*18w (świetlówki)
podmiany wody raz w tygodniu (kranówka + destylowana 15%) 50litrów
parametry wody z kranu NO3 -40mg/l
parametry wody akwariowej NO3-40mg/l , ph-7.5mg/l tyle na razie zmierzyłem
W akwarium jest dużo roślin czy mają szanse na dobry wzrost???????????
  PGC i zielenice
Zauważylem, że od kiedy zacząłem podawać PGC, w akwarium zaczęły mi rozrastać się zielenice. PGC dodaję zgodnie z instrukcją 2ml/10L podmienianej wody. Co tydzień wymieniam 20L wody (akwarium ma 72L). Ostanio wymieniam co 3 dnie ~15L wody, i coś tam powoli zaczyna grać. Czy jest to spowodowane zbyt dużym/małym nawożeniem? A może powinienem zwiększyć podmiany wody do 1/2 objętości akwarium (zgodnie z instrukcją)? Aha, oświetlenie to 0.42W/L.
  PGC i zielenice
Zauważylem, że od kiedy zacząłem podawać PGC, w akwarium zaczęły mi rozrastać się zielenice. PGC dodaję zgodnie z instrukcją 2ml/10L podmienianej wody. Co tydzień wymieniam 20L wody (akwarium ma 72L). Ostanio wymieniam co 3 dnie ~15L wody, i coś tam powoli zaczyna grać. Czy jest to spowodowane zbyt dużym/małym nawożeniem? A może powinienem zwiększyć podmiany wody do 1/2 objętości akwarium (zgodnie z instrukcją)? Aha, oświetlenie to 0.42W/L.


Zielenic nie da się w 100% pozbyć bo przy sprzyjających warunkach dla roslin bedą się one też pojawiać na szybie czy starszych liściach . Ale jeśli masz taką mozliwość to zwiekszona do 1/2 wymiana wody Ci na pewno nie zaszkodzi Nie ma nic lepszego niż częsta podmiana.
  PGC i zielenice
A może powinienem zwiększyć podmiany wody do 1/2 objętości akwarium (zgodnie z instrukcją)? Aha, oświetlenie to 0.42W/L.

Bardzo prawdopodobne.
Zaproponowane dawkowanie, zakłada podmiany 50%.
Stosując mniejsze podmiany, powinno się dopasować dawkowanie. Inaczej mogą wystąpić kumulacje pierwiastków.
Jeśli to tylko zielenice to tak, jak Jan napisał, są dość częstym gościem.
  Nawozenie a podmiany
Podmieniam co tydzien 5l wody w akwarium 40 l netto chyba 30l i jest to woda destylowana.Chcialbym jednak robic mieszanke 5l destyl 5 l kranowa.Mam PG Clasic PG makro i PG hydro.PG clasic podaje sie do kranowy a hydro do destylowanej wody.Czy dobrze zrobie jezeli do destylowanej wody dodam PG hydro mineral (wg instrukcji) a do wody z kranu dodam PG clasic(wg insrukcji) a nastepnie zmieszam ze soba obydwie wody i podmienia ja w akwarium czy poprostu zrobic mieszanke i dodac do niej jeden z nawozow a jesli tak to ktory?
  Moja woda
Więc wykonałem testy "TETRATest" i wyniki mam nastęoujące...
CO2=12
GH= 8
KH= 6
FE= 0
NH3= 0
PH=8
Do zmiękcznia wody chcę zastosować wkład z torfu ( zamienić go zamiast żwirku Amonowego i Węgla).
W filtrze mam wkłady :
FLUVAL PRE-FILTER- ŻWIREK
MIESZANKA ŻWIRKU AMONOWEGO I WĘGLA (Zeo-Carb) – moduł L,M,H
FLUVAL BIOMAX-ŻWIREK CERAMICZNY
Proszę o jakieś rady jaki nawóz stosować i czy wyniki są dobre (proszę o wszystkie rady aby zaczeły rosnąć rośliny).
Wodę mam pół na pół z destylowaną .

1). CO2 obliczyłem testem tatra i jest tam napisane "Każda użyta do pomiaru kropla odczynnika równa się 2mg CO2 u mnie poszło 6 kropel co daje nam 12mg CO2

2). Jeśli chciałbym zmiękczyć wodę "wkładem torfowym" tak jak pisałem wcześniej pomoże coś? Do podmiany wody używam wody destylowanej , ale pomyślę nad zakupem filtra RO (jesli go kupię muszę wymienić wszystką wodę czy jak?).
( CZY TEN JEST DOBRY ?? FILTR RO ).
3). Martwi mnie również wynik zerowy żelaza nie wiem czy to jest dobrze?
4). Czy reszta wyników jest dobra i co mam zrobić jeśli jest jakiś odczyt zły?
Do tej pory zastosowałem tylko nawóz w podłoże "Tetra Plant CompleteSubstrate", czytałem coś o tej złotej symetri i jest ona do kupienia na Allegro lecz nie wiem czy będzie ona dobra do mojego Akwarium.

Proszę o pomoc jaki nawóz oraz na odpowiedź na moje pytania za co z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Maniek
  rosliny, slaby wzrost, glony
Mam problem z roślinami. Słabo rosną, starsze liście szybko się pokrywają glonami (zielenice kropki), młode liscie, a konkretnie ich brzegi brazowieja. A teraz pytania, czy CO2 ze spraya 1000 ml z dyfuzorem w akwarium 112 l może limitować rozwój roślin czy to raczej nawożenie? Czemu tak szybko na liściach pojawiają się glony kropkowe i skad te brazowe zabarwienie lisci??
Dane zbiornika:
-112l
-4X18 W (Osram 2x840/2x865)+folia lustrzana,12 godzin/dobę
- obsada akwarium : skromna rybna (neonki, kardynałki,molinezje, kosiarki,danio) i obfita roślinna (Hygrophilia poli..,bacopa,krypokoryna, rogatek,mikrozorium)
- podmiany wody 1 raz na tydzień (30%), teraz 2 x na tydzień (zakwit glonów zielonych)
- nawożenie: SZ+chelat Fe (6ml/dziennie - roztwór 100 ml/8ml SZ/2ml chelat Fe) + K2SO4 (2,4 ppm/dziennie) + KNO3 (2,6 ppm/dziennie), KH2PO4 9 (0,4 ppm/tydzień).Dodatkowo kulki nawozowe MHK pod korzenie.W tej chwili testuję nawożenie wg zaleceń Marcina Baranowskiego.
- nawożenie CO2 - 1 cały dyfuzor Filtusa na dzień (tyle się rozpuści)
- pomiary NO3=5ppm, PO4=0,75 ppm, pH=7,8, GH=20,KH=9, CO2 - nie mierzę.
- podłoże: warstwa 4 cm żwiru o średnicy 3-5 mm.
- zabiegi pielęgnacyjne: skrobanie szyb, usuwanie liści z glonami, odmulanie dna bez wzruszania podłoża
Aha, rosliny bąbelkują, ale wzrost niezbyt szybki, a liście drobne. Jak patrzę na akwaria na tym forum, to nie mogę patrzeć na swoje bagienko
  Ja już nie wiem czego to są braki :( [foto]
No i są upragnione przez wszystkich wyniki testu fosforu. Prosze usiąść bo wyniki są jeszcze bardziej zaskakujące niż wyniki NO3.
A więc..........

PO4 w akwarium: 1,5
PO4 w kranówie: niewykrywalne testem

używałem testu Hagen

Także wydaje mi się, ze sytuacja się wyklarowała. Naprawdopodobniej chodzi o złe proporcje Mg:Ca i ogólny niedobór tych składników (jak trafnie diagnozowaliście). Myślę że planowane podmiany wody powinny załatwić sytuację.
  160l roślinne
Witam, chciałbym zaprezentować swoje akwarium. Proszę o opinie, sugestie, uwagi a także o wyrozumiałość gdyż zbiornik jest stosunkowo młody.

Narodziny
01.10.05

Objętość:
160 l.

Wymiary:
100 x 40 x 40 cm

Oświetlenie:
świetlówki T8: 2x OSRAM 840 30W 1x PHILIPS AQUARELLE 30W, na statecznikach elektornicznych
Czas oświetlania: 12 h. (10.00 - 22.00).

Filtracja:
Filtr kubełkowy FLUVAL 204 ceramika, wata.

Ogrzewanie:
Grzałka z termostatem 200W.

CO2:
Butla wysokociśnieniowa 6 kg. z reduktorem
Dyfuzor: szklana spirala.
Dozowanie: 1 bąbelek/s.

Podłoże:
żwirek firmowany przez Aquaszut wymieszany z pałeczkami Filtusa, oraz kulkami z wypalanej gliny

Nawożenie:
Planta Gainer Classic, Tetra Crypto

Parametry wody:
pH: 6,8 TWO: 10 TWW: 6 NO3: 0, temperatura: 26*C.

Podmiany wody:
30L co dwa tygodnie, woda z filtra RO z kranówka w proporcji 3/1

Flora:
1 - Vallisneria var. biwaensis
2 - Vallisneria americana
3 - Ludwigia repens
4 - Rotala sp. "Green"
5 - Bacopa caroliniana
6 - Heteranthera zosterifolia
7 - Anubias barteri var. nana
8 - Microsorium pteropus
9 - Cryptocoryne wendetii
10- Glossostigma elatinoides
11 - Eleocharis

Fauna:
1 - 5x Danio aequipinnatus
2 - 21x Rasbora heteromorpha
3 - 1x Ancistrus dolichopterus
4 - 1x Gyrinocheilus aymonieri
5 - 5x Corydoras aeneus
6 - 2X Poecilia sphenops
7 - 12x Caridina japonica
  Moja 200-tka
możesz coś napisać o parametrach, oświetleniu etc.


Zbiornik jest oświetlony sześcioma świetlówkami 2xTLD950,2xTLD965,1xPhilips aquarelle[6x18W]razem108W.DozowanieCO2 z butli2kg poprzez licznik bąbelków zrobiony z zestawu do kroplówki.Filtracja-pompa Aqua Szut typ300 uzbrojona w gąbkę.W gąbkę wbita igła z wężykiem od licznika bąbelków.Woda z pompy wraz CO2 jest rozprowadzana po akwarium przez deszczownię.W deszczowni powiększyłem otwory aby zmniejszyć strumień wody i nie powodować nadmiernego ruchu powierzchni wody[strataCO2].Na zdjęciu nie ma deszczowni ponieważ zdjąłem ją przed zrobieniem zdjęć.Trudno jest mi podać parametry ,ponieważ nieustannie eksperymentuję co widaćmiędzy innymi na Eusteralis stellata[obok Hemiantusa].Przejżyj mój "profil"-tam dowiesz się reszty.Nawóz[TMG] robię sam,podmiany wody co tydzień 35%,tww-5,two-8 ,ph6,8.Planuję zwiększyć oświetlenie ponieważ po bokach moje akwarium jest trochę nie doświetlone i niektóre rośliny żle to znoszą
  Czas glonom powiedzieć STOP !
Dokładnie, jedyną rzeczą jaką będę robił często to testy
Wyciągam jeszcze zielenice szczypcami.
Powiem, że zauważalnie nowe przyrosty są większe i gęstsze.
Rośliny przestały rosnąć jak najszybciej do lustra wody
Dodane:
Oto zdjęcia wyglądu roślinek po dawkowaniu K
Dodane w piątek 29.08
W Akwarium zaczyna robić się żółte mleko.
Żółte bo 4 tygodnie temu kupiłem ryby na łódzkiej giełdzie niestety z chorobą.
Leczyłem backtopurem, który zabarwił wodę na żółto.

Zwalczanie żółtego mleka:
Po użyciu opcji szukaj zdecydowałem się na 2 rozwiązania:
1. Włączyłem lampę UV - na mleko
2. Włożyłem węgiel aktywny by pozbyć się żółci.

Jutro sobota więc będzie 30% podmiana wody

Dodane 1.09.2008
Mądrość forum się sprawdziła
Woda kryształ, ale ...
w temacie zielenic bez zmian.
W sobotę i niedzielę nie mogłem zrobić podmiany wody.
Właśnie się za to zabieram
Zaczynają się niedobory, liście żabieniec zaczynają lekko żółknąć i robić się przeźroczyste
Idę szukać czego to są braki

Dodane 10.09.2008
Rośliny stanęły w miejscu Po4=0
Dodałem:
dziennie 1 ml PG Classic
i Po4 tak by być w zgodzie ze współczynnikiem Buudy
http://www.xs4all.nl/~bud...htm#Buddy_ratio

Zielenice szaleją z radości. Kończę z PGC.
Będę jedynie nawoził Po4, No3 i K według przepisu z linku.
Czyli K2HPO4 i KNO3 zobaczymy czy pojawią się oznaki jakiś niedoborów.
  Czy to glon czy sinice? Nie mam już pomysłów na walkę :(
Pamiętać trzeba że po takiej kuracji akwarium nie posiada żadnej flory bakteryjne


Nie wiem skąd taki wniosek ale nie jest to prawda. Jeśli chodzi o erytromycynę (bo nazwa erytomecyna jest błedna) to jest to antybiotyk a wiadomo że każdy antybiotyk dostępny w aptece troche się od siebie różni. Tak samo jest kilka rodzajów antybiotyku o którym mowa, w związku z tym dany rodzaj preparatu może być skuteczny na jeden rodzaj bakterii a na drugi nie. Jedne może zabijać, inne mogą sie uodpornić. Erytromycyna jest skuteczna na wszystkie bakterie gram-dodatnie ale tylko na wybrane gram-ujemne (mimo tego że ich ściana komórkowa jest cieńsza).

Z mojego doświadczenia w walce z sinicami, zgadzam się z dikim, restart akwa jest całkowicie pozbawiony sensu. Podmiany wody są faktycznie kluczową sprawą bo obumarłe sinice wydzielają do wody toksyczne związki i tak możemy wpaść z deszu pod rynnę Niedawno zauważyłem ciekawe zjawisko gdy miałem u siebie małe ognisko sinic. Mianowicie aby choć trochę zmniejszyć intensywność światła zmieniłem kąt pod jakim świeci mi lampa HQI (o kilka stopni). Po kilku dniach po sinicahc nie bylo śladu. Niedawno znowu pojawiły się w tym samym miejscy i zastosowałem ten manewr jeszcze raz - ponownie poskutkowało. Pytanie tylko czy w związku z tym sinicę są wrażliwe na modyfikacje oświetlenia czy np. mój żarnik wytwarza jaką długość fal świetlnych, która sprzyja rozwojowi sinic i chwilę zajmuje im przystosowanie się do innych warunków środowiskowych.
  okrzemki + krasnorosty
2x welon którym zostałem obdarowany parę dni temu na przetrzymanie przez znajomego z powodu pęknięcia jego akwarium.

Pasują tam jak słoń w składzie porcelany. Są też przyczyną szybszego zanieczyszczenia zbiornika , a tym samym filtra. Rób większe podmiany wody lub takie same dwa razy w tygodniu. Sam filtr też jest raczej nieodpowiedni do tego akwarium , zdecydowanie za mały. Polecam dokupienie kaskady.
Krasnorosty możesz spróbować usunąć mechanicznie , a okrzemki powinny odpuścić po zwiększeniu oświetlenia.
Twardość wody zmniejszaj destylowaną lub co2.
Żwir możesz podmienić częściowo tzn usuń wierzchnią warstwę przy odmulaniu i przysyp nowym , tylko ostrożnie. Powinno być ok.
Jeśli chcesz podmienić cały to ryby z filtrem i grzałką do wiaderka , podmieniasz żwir, ale połowa starej wody musi pozostać w baniaku.
  zwalczanie sinic
Kluczowy tu jest azot, nie sosfor. Gdy zabraknie azotu, kumuluje się fosfor, a duże stężenie fosforanów sinicą bardzo się podoba. Z kolei brak azotanów w wodzie nie jest dla nich problemem, bowiem potrafią asymilować aztot nieorganiczny NH2 rozpuszczający się w wodzie z atmosfery. Dodanie azotu przyswajalnego przez rośliny powoduje przywrócenie pobierania fosforu, i spadek jeo stężenia. Podmiany wody również powodują spadek stężenia fosforanów w akwarium, ale nie poprawią problemu z azotem ( u mnie w kranówie NO3 = 0, zresztą woda i tak jest z RO).Dlatego podmiana spowoduje conajwyżej krótkotrwale zachamowanie rozrostu sinic.
A jakie stężenie fosforanów powoduje wykwit sinic ...nie wiem Nie mierzyłem.
  112l - Aqua - Rickson
akwarium profilowane 98 l po zmiezeniu .w sklepi mowili ze niby 112l
nawozenie co2 : butla
filtr : tetratec ex 700
oswietlenie : 4x18 w swietlowki + 4x11 w kompakty
nawozenie : mikro i makro z allegro
podmiany wody okolo 50 % co 1,5 a 2 tygodnie
parametrow wody mieze jak mi sie chce

flora i falna

1 - Didiplis diandra
2 - Eleocharis parvulus
3 - Glossostigma elatinoides
4 - Hygrophila polysperma
5 - Rotala macrandra
6 - Rotala wallichii
7 - Eusteralis stellata
8 - Cabomba furcata
9 - Limnophila sessiliflora
10 - Limnophila aromatica
11 - Hygrophila difformis
12 - Blyxa japonica

wszystko jeszcze jest w trakcie koncowego efektu czekam az mi roslinki podrosna i wszystko dojzeje i cala tylna aranrzacja bedzie zmieniona glosia i japanica zostana tak jak sa
teraz kilka fotek jak robilem akwa i plan rozmieszczenia roslin
  Planta Gainer - zalalo mi instrukcje z opakowania.
Nikt nie pisze, to przynajmniej pomogę koledze w potrzebie

Ze strony Aqua Art:

Planta Gainer Classic
Nawóz dla roślin wodnych i akwariowych. Doskonale wpływa na wzrost i piękny wygląd roślin w akwariach dekoracyjnych. Zachowuje skuteczność i stabilność w szerokim zakresie parametrów wody. Zawiera niezbędne makro- i mikroelementy w łatwo przyswajalnej dla roślin formie. Nie zawiera azotanów ani fosforanów, nie jest szkodliwy dla ryb ani roślin wodnych. Stosowany zgodnie z zaleceniami stymuluje wzrost roślin wyższych, hamując w ten sposób wzrost glonów. Opakowanie zawiera 450 ml nawozu, dawkę wystarczającą na 2250 litrów wody. Opakowanie z dozownikiem pozwala na wygodne i precyzyjne dawkowanie (jedno naciśnięcie podobno wynosi 2 ml).

Dawkowanie:

-Jeżeli zbiornik nie był wcześniej nawożony, jednocześnie 2 ml na 10 litrów pojemności akwarium.
-Następna dawka: każdorazowo 2 ml na 10L podmnienianej wody
-Zalecane podmiany wody koło ~50% objętości akwarium

Uwagi:

- Nawóz TYLKO do akwariów słodkowodnych
- Nie mieszać z innymi środkami, przed podaniem do akwarium
- Środek plamiący, należy chronić skórę i odzież
- Nie przeznaczony do konsumpcji
- Chronić przed dziećmi
- Użyć przed datą ważności
- Przechowywać w temp. powyżej 4C
  niskie KH
Testy na TWO mierzą zawartość jonów 2 i trójwartościowych (w praktyce najwięcej jest jonów Ca i Mg). Nie mierzą zawartości jonów jednowartościowych. Dlatego niektórzy mają większą TWW od TWO (co wydaje się być wbrew logice). Przy miękkiej wodzie zawartość makroelementów w akwarium powinna być znacznie niższa niż przy twardej. Może to jest herezja, ale może warto przez jakiś czas w ogóle nie nawozić roślin NPK i zwiększyć podmiany wody (przy większych podmianach wody może zaistnieć konieczność nieco większego nawożenia mikroelementami przy bladych nowych liściach normalnej wielkości). Nie jest tak jednak zawsze. Przypuszczam, że twardość ogólna 74 mg/l jest przeliczona na CaCO3 (niezależnie od ilości Mg). W dłuższej pespektywie czasowej Mg może być jednak konieczne.
  Jak sprawdzić potas.
Temat wraca jak bumerang. Sielanka trwała niecałe 3 tygodnie. Od około tygodnia pojawiała się w akwarium spora liczba pływających, odpadłych liści. Część z nich była żółta z małymi dziurkami. ->brak potasu
Część roślin posiadałe blade i poskręcane liście ->Brak azotu.

Sprawdzam więc parametry wody. PH=6,8, KH=13, GH=12. NO3=20 (więc Azotu nie powinno brakować), PO4=0,5 (tydzień wcześniej wynosił jeszcze 1mg/l, a dwa tydodnie temu 2-3mg/l) NO2=0, NH4=0,1.

Podmiany wody to 50l tygodniowo. Do podmian podawałem 100% PG Classik, i zacząłem 2 tygodnie temu podawać PG Macro w ilości 50% dawki. Żelazo trwało na poziomie 0,25-0,3. Po roślinach było raczej widać niedobory macro. Tym bardziej ten malejący poziom PO4. Skoro PG Macro ma przesunięcie w kierunku fosforu, to jego podawanie powinno podnieść poziom tego związku. Przez 3 dni, codziennie podawałem 2ml. PO4=0,5, NO3=20, FE=0,25 codziennie, czyli bez zmian. Zwiększyłem Macro do 4ml. Po kolejnych dwóch dniach pojawiły się nitki na roślinach i na wysokich roślinach pojawiały się sinice. Podmieniłem 50% wody, bez nawożenia.

Test PO4 sprawdziłem na kranówie, pokazał 0,1. Według wodociagów jest go 0,07. więc test jest w porządku. Podobnie sprawdziłem NO3.

Oświetlenie to 4x24W(2x1300lm i 2x1600lm) T5 i 1x18 Aquarelle 11 godzin dziennie.

Macie jakieś koncepcje??
Nadal podejrzewam Potas. Wysłałem Bartkowi Lipczyńskiemu zapytanie na PW, ale się nie doczekałem odpowiedzi. Cóż, nie ma to jak wsparcie producenta
  Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany
Witam serdecznie. Dziś zakupiłem sobie testy i zmierzyłem parametry wody w baniaczku.
Oto wyniki:
Temp 28 C
pH 8.0
kH >100mg/l
gH >200mg/l
NO3 <5mg/l
Akwarium zalane miesiąc temu, podmiany wody co tydz. 30L.
Woda kranowa z uzdatniaczem.
Nawozy: PG clasicc przy podmianie wody jedno dozowanie na 10L. wody, PG ferro+ co drugi dzień jedno naciśnięcie dozownika.
Prosze o opinię na temat tych wyników i ewentualnie o doractwo.
  problem zniedoborami lub nadmiarem
Witam. Chciałbym zapytać czego brakuje mojej kryptokorynie .
Akwarium 28l
Oświetlenie: Philips Genieww827 14 wat +GE ElectronicFLE7W/CD/827 7 wat
Nawożenie:JBLFerropol + 1.5 tabletki Tetra Plant Crypto pod korzenie kryptokoryny
Testy:
Ph :7.2
KH: 3*d
GH:>16*d
NO2:0
NO3:50
Do testu użyłem testeraTetra test 5in 1
Podmiany wody raz w tygodniu około 4l kranówy +1ml safe guard +1 litr wody destylowanej ze względu na twardość wody z kranu
Parametry kranówy:
Ph:7.58
Twardość w skali Clarka (angielskie stopnie )12,34 średnio twarda
Fe:17
NO3: 19
Mn: 1.5
Ca:71
Młode liście wyrastają z pojedynczymi dziurami stare też nie wyglądają najlepiej
Czy ktoś wie czego brakuje?
  jak nawozic? glony nitkowe - juz nie mam pomysłów- A JEDNAK!
To normalne, że fosfor zużywa się szybciej niż azot. Proporcje pomiędzy związkami min. w akwarium i proporcje między minerałami w nawozie to 2 różne sprawy. Należy przy nawożeniu wziąść pod uwagę podłoże (temat rzeka) i szybkość pobierania zw min. przez rośliny oraz zwrot minerałów wraz z rozkładem zw. organicznych (tu ważne jest przemieszczanie się zw. min. w roślinie. Przy zwalczaniu glonów bardzo ważna jest filtracja. Można też skrócić (lub podzielić) czas oświetlenia (przypuszczam, że większość roślin będzie dobrze wyglądała nawet przy 6 godz. oświetlenia). Jeśli chcesz zastąpić glony nitkowate sinicami lub pyłem to wystarczy dawać dużo więcej fosforu (kiedyś próbowałem w miarę świeżymw i słabo filtrowanym akwarium utrzymać równowagę między sinicami i glonami nitkowatymi poprzez dodawanie fosforu). Gdy pojawiały się ślady sinic, to zmniejszałem nawożenie P i rzadziej podmienałem wodę lub dodawałem nieznaczne ilości N. Prawidłowe Proporcje N do P zależą od wielu czynników (np. gatunek rośliny, wielkość i częstość podmiany wody itp). Wahają się one pomiędzy 10 do 1, a 10 do 4. Przy bardzo dużych stężeniach potasu glony również się wycofują. Niestety niektóre rośliny wtedy marnieją. Glony nitkowate lubią też duże stężenia mikroelementów.
  CO2 a brązowienie i deformacja
Czy możliwe jest aby po odłączeniu nawożenia CO2 brzegi liści (zwłaszcza micratheum i heniek) brązowiały, a młode pędy zdeformowały się? Czym może jest to spowodowane niedoborem potasu? Musiałem odłączyć nawożenie gdyż miałem nieszczelną instalacje i cały gaz uciekał z dzwona w ciągu paru sekund (teraz czekam na zestaw z Plexidas-u)
Woda- zwykła kranówa
Nawożenie- PGC przy podmianie + w połowie tygodnia 2ml
PG ferro codziennie wieczorem 6 ml
PG micro codziennie rano 2 ml
Akwarium 100 litrów
Oświetlenie 2*18 W + 9 W świtlówka kompaktowa + 25 W zwykła żarówka
Podmiany wody ~20 litrów tygodniowo
  Planta Gainer Classic
Osobiście również uważam, że duże podmiany wody ułatwiają uzyskanie dobrych warunków do wzrostu roslin oraz stanowią zabezpieczenie przed potencjalną kumulacją różnych pierwiastków w zbiorniku. IMHO można jednak spokojnie zejść do 30% tygodniowo jeżeli ma się jako takie pojęcie o nawożeniu.

Takie jest też moje zdanie. Pisząc instrukcje na etykietę musiałem mając do dyspozycji kilka zdań opisać metody, które z największym prawdopodobieństwem przyniosą dobry efekt.

Każde akwarium jest nieco inne – jeżeli ktoś osiąga dobre wyniki przy mniejszych podmianach wody – bardzo dobrze. W takim przypadku sugeruje zwiększenie dawki Planta Gainer Classic obliczonej na podstawie pojemności podmienianej wody – współczynnik zwiększenia dawki należy ustalić w oparciu o indywidualne obserwacje.

Jeszcze parę słów wyjaśnienia - Plata Gainer Classic jest nawozem dla szerokiej gamy akwariów towarzyskich czyli do wszystkich w których rosną rośliny (podobnie jak produkty istniejące obecnie na rynku) o dobrze zbilansowanym i (stety lub nie-stety) uśrednionym składzie. Dla akwariów typowo roślinnych będzie dedykowana wieloproduktowa seria Professional (PRO).

Palnta Gainer Classic jest solidnym nawozem o wysokiej jakości i jestem przekonany, że porównując jego działanie do .... no właśnie - będziecie b. zadowoleni. Chciałbym jednak podkreślić, że nawet najlepszy nawóz nie zastąpi wszystkich metod i obowiązków pielęgnacji zbiornika. Nie oczekujcie proszę, że samo jego zastosowanie spowoduje, że zbiornik, z którym do tej pory były problemy zacznie po trzech tygodniach wyglądać „konkursowo”.
  Start akwarium na podłożu oraz nawozach Aqua-Artu
Witam
Zrestartowałem akwarium 3 tyg. temu, na razie do stabilizacji tego zbiornika jeszcze bardzooo daleko - trochę o nim.
Akwa 100l brutto
podłoża ok. 6-7 cm
nawozy PGC, PGM, PGF-odstawione
CO2 z butli wosokociśnieniowej
Oświetlenie 2x39W
roślinek trochę jest choć marnie się trzymają
rybek ok. 15 - po ataku ospy niewiele zostało
parametry wody:
testy JBL
NO3-ok. 10
PO4-0,1
FE-1,5
zaznaczam że do ostatnich dwóch podmian nie dodawałem żadnych nawozów
podmiany co 2-3 dni 50%
Roślinki ładnie bomblują choć przyrost raczej marny i ciągle mam problem z zielonym pyłem na szybie.
W jednym z postów Bartka wyczytałem, że po pojawieniu się pyłu na szybie należy zmniejszyć PGM, ale jak skoro go nie wlewam.
Proszę o jakieś rady żeby to zielsko w końcu ruszyło.
Pozdrawiam
  Za wysoki PO4
Witam.Mam jeden problem,otoz na scianach mojeg akwarium(30 litrow 10 neonow,1.2 wl CO2)wystepuje taki zielony pyl.Dodam ze NO3 utrzymuje sie na prawidlowym poziomie 10 mgl,natomiast PO4 w stosunku do NO3 jest niebotycznie wysokie(grubo ponad 2mg/l.Uzywam PG Ferro+ PGC i KNO3.Co musze zrobic aby zmniejszysz ilosc PO4.Probowalem podmieniac co drugi dzien wode ale to nie dawalo zadnych rezultatow.Powiem takze iz w akwa mam cabombe aquatice oraz wglebke.Obie te rosliny bardzo intensywnie babluja przez dwa dni od podmiany wody jednakze stopniowo coraz to mniej.Cabomba zolknie od dolu a jej liscie z gornych partii sa w jak najlepszej kondycji.Prosze o pomoc
  problem z przyswajaniem azotu zdjecie glona
Zbiornik 126l, 4x18W (2x aquarelle 2x 965), flora - blyxa japonica, glossostigma elatinoides, rotala sp green, hemianthus micranthemoides, Micranthemum umbrosum, Taxiphyllum barbieri, Eleocharis acicularis.
Problem jest z przyswajaniem azotu, tak mi sie wydaje. Jako ze w wodzie mam 90mg/l NO3 nawozilem azotem przez wieksze i czestrze podmiany wody. Gdy mi sie to znudzilo postanowilem zastosowac saletre potasowa spozywcza. Po paru dniach nawozenia (5mg/l NO3 dziennie) poziom nagle wzrosl do 40 mg/l w akwarium. Teraz nie nawoze NO3 a jego poziom w akwarium marnie spada.Z nawozeniem "woda" taki problem nie wystepowal. Pozatym skonczylo sie bablowanie(no moze oprocz ponikla) , rotala robi sie miejscami lekko czerwona a m. umbrosum ma popalone stozki wzrostu(myslalem ze to moze Fe lub Mg). Reszta roslinek bez objawow niedoboru/nadmiaru. Glonow brak.
Nawozenie (stan obecny, mg/l dziennie od tygodnia):
Cu 0,0008
Mn 0,0163
Fe 0,0206
Mo 0,0002
Zn 0,0031
B 0,0036
K 0,7532
Mg 0,0408
S 0,2954
NO3 0,0000
PO4 0,3988
Parametry :
PH - 7,2 (wzroslo o 0,4)
NO3 - 20mg/l
PO4 - 0,4
  RO czy moja kranówa
Witam.

Niedługo, robię akwa roślinne 600l z systemem ciągłej podmiany wody. Dzisiaj dostałem wyniki badań wody, która płynie u mnie w wodociągach. Zastanawiam się czy zamontować przy systemie podmiany wody RO + PG Hydro Mineral czy podłączyć tylko rure z wodą z wodociągów(Woda będzie powoli wlatywała do akwarium wężykiem). Oto wyniki badań wody, które dostałem dzisiaj :

PH - 7,82
TWO - 10,7 *n
Azotany - 0,08 mg/m3
Azotyny - 0,02 mg/m3
Amoniak - 0,05 mg/m3
Żelazo - 0,006 mg/m3
Mangan - 0,009 mg/m3
Bor - 0,1 mg/m3
Miedź - 0,02 mg/m3
Siarczany 9,1mg/m3
Sód - 3,24mg/m3
Ołów - 0,0008 mg/m3
Kadm - 0,0003
Fosforany - 0,5 - 1 mg/l (badałem ja, testem sery)

Więcej wyników nie dostałem, ponieważ niestety ich tam nie wykonują.
Czy montować RO + PG HM czy zostać na tej kranówce???
(Martwi mnie troche ten fosfor, akwa będzie High-Techowe, z 0,75 W/l Hqi i pełnym nawożeniem jeśli to mam mieć jakieś znaczenie)

Z góry dzięki z odpowiedź

Pozdrawiam.
  [54] Od zera do iwagumi - dziennik
Nie sądzę, żeby to zmętnienie było spowodowane bezpośrednio przez AS. IMO są to jednokomórkowce. Miałem kiedyś podobny problem ale częste i spore podmiany wody zrobiły swoje Jeśli masz taką możliwość to podepnij tymczasowo jakiś kubełek wypełniony węglem. To dodatkowo powinno pomóc.

filtracja zdecydowanie za mala

Wiadomo, im większy filtr tym lepiej ale aquaclear mini na takie akwarium i to iwagumi (równomierne mieszanie wody) powinno w zupełności wystarczyć. Sam używałem dokładnie tego samego filtra w 60L i nigdy nie miałem żadnych problemów ze stabilnością zbiornika.
  Stała podmiana wody
Witam

Planuje założenie akwarium 450 litrów standard z paletami i ze sporą ilością roślin. Akwarium i pokrywę mam i teraz jest problem ponieważ chciałbym zrobić system stałej podmiany wody z filtrem RO i lampą UV. Bez użycia sumpa, zamiast niego Tetra tec 1200 lub 2400. Szukałem po necie i nie mogę znaleźć podobnego rozwiązania.

Mam wielką prośbę do ludzi znających się w temacie aby pomogli mi swoimi radami i pomysłami zrealizować projekt. (jak by ktoś mógł i oprócz opisu dołączył jakiś prosty schemat)

Pozdrawiam Daniel
  Wreszcie poprawa ...proszę o zerknięcie
witam
jeżeli nie podajesz CO2 to na pewno jest go za mało a nie za dużo i w zasadzie przy akwarium roślinnym należy zacząć od ustawienia odpowiedniego poziomu CO2.
Jeżeli chodzi o żabienicę to jak dla mnie to brakuje jej nawozów. PGclasic to tylko mikroelementy, a gdzie żelazo ,fosfór, potas. Jaki jest ten poziom NO3.
Jak często podmieniasz wodę , jeżeli ryby się źle zachowują to masz coś z wodą.
Pamiętaj też że żabienica lubi pobierać nawozy przez korzenie, jak rośnie ludwiga?
Żeby Ci podpowiedzieć coś bardziej konkretnego musisz podawać więcej parametrów takich jak NO3, PO4, Fe, Ph, CO2.
Ja zawsze w momentach krytycznych robię dwie podmiany wody co drugi dzień po 30% przy czym nawozy wlewam dopiero po drugiej podmianie.
pozdrawiam
  Planta Gainer-nawóz
Chyba znów wyręczę Bartka, ale skoro już tu jestem.
Są zasadniczo dwa powody spadku stężenia nawozu w akwarium.
Jeden to podmiany wody – wylewamy z wodą część nawozu, więc trzeba ją uzupełnić.
Drugi to wykorzystanie nawozu przez rośliny.
Propozycja Bartka ma na celu utrzymanie minimalnych wahań parametrów wody.
Przy podmianie uzupełniamy to, co wylejemy, a codziennie zasilamy rośliny w świeże żarełko.
Zaproponowany podział dawki wynika pewnie z Bartka doświadczenia, jakie są proporcje obu ubytków.
  pomocy :(
Witam wszystkich na forum to chyba mój pierwszy post będzie uwas i liczę że mi pomożecie .
A więc sprawa wygląda następująco - posiadam akwarium o pojemności 160 L z oświetleniem 80 W . Czas naświetlania 12 h, czasem dłużej.Temperatura wody 25*C, podmiany wody robię co 2 tygodnie 20 %. Nie nawożę akwaria za pomocą CO2, nawóz jaki stosuje to Roślinex. Akwarium stoi od ponad 10 miesięcy, mam w nim problem z roślinami - a wygląda to tak, że Hygrophila difformis stracił całkowicie liście, no oprócz szczytowej partii która ma jasno zielony kolor. Do tego posiadam jeszcze ceratopteris cornuta, na której mam dziury w blaszkach liści. Do tej drugiej rośliny dołączam fotkę http://www.fotosik.pl/pok...6c242cd288.html
przedstawiającą części owego problemu. Mam jeszcze w akwarium Hydrocotyle leucocephala, która wbrew opisą wolno rośnie i również posiada dziurki w blaszkach. W akwarium trzymam gupiki i 1 zbrojnika niebieskiego - nie wiem ile jest dokładnie gupików w akwarium, ale dość sporo będzie wdzięczny za odpowiedź i za rady . Umieszczam jeszcze aktualne zdjęcie mojego akwarium http://www.fotosik.pl/pok...a1003fb01e.html . Parametrów wody nie znam bo nie posiadam testów prosze pomuszcie
  System ciągłej podmiany wody bez konieczniści wiercenia
Skonstruowałem system podmiany wody, który nie wymaga wiercenia otworów w szkle. Całość oparta jest na zasadzie wyrównania poziomu wody. Do instalacji hydraulicznej podłączyłem zawór kulowy, następnie zawór kryzowy od kaloryferów i dalej elektrozawór pralkowy, który sterowany jest elektronicznym zegarem czasowym dostępnym w każdym markecie. Wystarczy ustawić eksperymentalnie odpowiedni poziom przepływu, a następnie dobrać odpowiedni czas. Posiadam akwarium 450l. Tygodniowo podmienia się około 90l, dziennie 12,8l, to zaś zostało podzielone na 7 cykli po 1,8l każdy. Czyli siedem razy dziennie zegar sterujący podąje 1.8l wody. A teraz odpływ. W akwarium montujemy wąż zasysający, na końcu którego montujemy koszyczek, aby nie uległ zapchaniu. Druga część powinna zwisać poza akwarium. Do drugiego końca montujemy trójnik, a następnie wąż odprowadzający wodę do kanalizacji.
A teraz krótka instrukcja obsługi.
Zasłaniamy dłonią wolny otwór w trójniku i zasysamy wodę, gdy woda już popłynie unosimy trójnik ponad akwarium i odsłaniamy otwór. Obniżając trójnik ustalimy poziom wody.
  Konieczność podmian wody czyli jak
Zbiornik startował w etapach tzn.
Zalałem zbiornik ok 25 litrów wody celem ostatecznego poziomowania baniak, potem 100 kg żwiru i napełnienie ok do 200 litrów wody w tym czasie tetra EX1200 już pracowała w starym akwarium 54 litry pomimo zdławienia różnych trików aby wir był jak najmniejszy i tak było wesoło. po tygodniu przesiadka roślin z małego akwarium i przepięcie filterka do dużego akwa, woda z wymian w małym trafiała do dużego a po kolejnym tygodniu przeprowadzka rybek i reszta wody do dużego akwarium, to był szok (dla rybek oczywiście nareszcie mogły rozprostować płetwy i to dosłownie 20 rybek model neon w 250 litrach ). Powolne dopełnianie wody i uzupełnianie stanu rybek co tydzień ok 10 szt wode uzupełniałem tylko z RO i uzdatniałem ją przy pomocyPG hydromineral.
Zbiornik zamkłem( przykryłem) dopiero 2 tygodnie temu do tej pory używałem do oświetlenia pokrywki z małego akwarium i lamp stojących domowych (wiem że to partyzantka ale fiskus jest nieugięty). Aktualnie od 2 tygodni nie dolewam wody tylko obserwuje parametry i jest ok.
Tą metodą ominął mnie etap dorastania zbiornika (lub problemy z jego dorastaniem) brak glonów brak pierwotniaków same plusy.
Wiem że 2 tygodnie to niewiele aby coś stwierdzić ale czy przy takiej obsadzie (mało brudzącej) 30% podmiany wody to nie za dużo?
Druga sprawa czy stosować rurowit + RO cz tylko RO z uzdatnianiem PGH
I ostatnie pytanie które się ciągnie od początku czy podmieniać a jeśli tak to czym się kierować, nie mam wzrostu żadnych trujących substancji, nawozy podaje raz w tygodniu z dozą jak dla wymiany 10% wody czyli jak? wymieniać czy nie wymieniać

Pozdrawiam
Jacek
  Jak zrobic ALARM-czyli woda przelewa sie przez akwarium.
Podczas budowania mieszkania zazyczylem sobie aby wykonawcy puscili mi 2 peszle pod podloga. Zamierzenie moje jest takie, ze kiedys w nich powstanie system ciaglej podmiany wody (2 lata).
Na obecna chwile wykorzystuje jednego peszla, przeciagnelem w nim waz, i przy podmianie wody nie chodze z wiaderkiem uzupelniac wylana wode z akwarium (na razie dziala tylko w jedna strone).
Jest to bardzo wygodne, lecz dzieki takiemu rozwiazaniu udalo mi sie 2 razy "delikatnie" zalac podloge w pokoju z akwa.
Pierwszy raz, drugiego dnia po zakonczeniu instalacji, mialem nieszczelny zawor, popusczal ~1L/h.Rano obudzil mnie krzyk zony, -kochanie,mamy zalany pokoj!!. Na podlge poplynelo okolo 6L wody.
Drugi raz, kiedy chcialem uzupelnic poziom wody w akwarium i w tym samaym czasie zaczelo sie przypalac cos w piekarniku, oczywiscie zajolem sie piekarnikiem a o akwa zapomnialem. Tym razem przelalo sie troszke mniej wody.

Chcialbym zabezpieczyc sie przed takimi sytuacja na przyszlosc. Na poczatek mysle o swego rodzaju alarmie ktory wlaczy sie jak woda przekroczy okreslony poziom.
Czy ktos stosuje podobne rozwiazanie?
Czy sa jakies niewielkie plywaki, ktore mozna umiescic w akwarium i nie beda go bardzo szpecic i zajmowac wiele miejsca, jezeli tak to w jakich sklepach ich szukac (moze inecie?).
  Co z tą dziurą?
Witam,
Jestem na etapie budowy domu, w którym przewidziałem miejsce na akwarium.
Akwarium znajdzie się w pomieszczeniu gospodarczym i tylko 1 jego ściana będzie widoczna z salonu.
(Załączam rzut sytuacyjny). Akwarium stanie na wymurowanej półce.

W zamyśle ma powstać akwarium roślinne z sumpem i systemem automatycznej podmiany wody.
Szerokość ściany frontowej to 150 cm. Nie jestem mocno ograniczony ani długością bocznej ściany akwarium ani wysokością zbiornika. (Oczywiście zdaję sobie sprawę że wybór będzie miał wpływ na koszty utrzymania - prąd kosztuje).

Pod dyskusję poddaję następujące wątki:
1) czy widzicie sens wklejania komina do środka takiego akwarium?
Może wygodniej będzie zrobić komin przyklejony do bocznej ścianki akwarium na zewnątrz zbiornika?
Boczna ścianka musiałby mieć wykonane wcięcie.

2) Gdzie postawić sumpa? Opcje to :
* pod akwarium rozwiązanie klasyczne.
Zalety: Oszczędność miejsca, niemal nieograniczone możliwości umieszczania urządzeń
wada: utrudniony dostęp (pod akwarium)

* za akwarium jako doklejona lub wygospodarowana przestrzeń
zalety: oszczędność energii (niska wysokość podnoszenia wody)
wada: większy zbiornik, strata powierzchni ( w zamian można mieć większe akwarium)

Chciałbym całość oświetlić HQI 2*150W ale nie wykluczam 3*150.

Co myslicie?
Jakie wymiary akwarium wydają się być rozsądne?
Wstępnie myslałem o 150*80*50
A może nieco wyższe? (150*80*60)

Krzysiek
  Rozklad DOC
Nie ma jednego szczepu bakterii rozkładających DOC. Jest tego mnóstwo, tak jak i różnorodność tych zwiazków, a w dodatku różne warunki (np. temperatura , pH) filtracji stawiają warunki innym rodzajom, gatunkom... bakterii. W dodatku, nie tylko bakterie ale również pierwotniaki i grzyby.
Złoża najlepsze na rozkład DOC są te które są geste,wokół których woda musi lawirować i przeciskać się, a także porowate. Najbardziej polecana jest drobna lawa. Albo coś takiego http://www.eheim.com.pl/p...products_id=119
Dla dobrego przebiego rozkładu DOC niezbędna jest duża ilość tlenu w wodzie. W czasie dnia swietlnego w akwarium jest go pod dostatkiem, ale w ciągu nocy zawartość tlenu stopniowo spada. Międzyinnymi dlatego zaleca się napowietrzanie w nocy.
Osobiście stosuje duże podmiany wody i wszystko OK
  Miękka woda a rośliny
Mam akwarium paletkowe. 500 litrów ( 1,5 roku)
2 x 150W HQI
6,6 ph , TWW-2 , TWO-5
temp. wody 28C
podmiany wody 30% tygodniowo
Nawożenie do wody - PG ferro+ i Macro oraz pod korzeń Tetra Plant Crypto
CO2 z butli
Niby wszystko pięknie, prawie zero glonów, rośliny bąbelkują, ale niestety z bardzo wieloma gatunkami mam problem, bo po prostu nie chcą rosnąc. Albo wyrastają jakieś „paralityki” z dziurami. Przypuszczam, że chodzi tu zarówno o dość wysoką temp. jak i bardzo miękką wodę. Oczywiście na zasadzie prób i błędów wsadzam różne rośliny i to co rośnie to zostaje reszta w kosz. Mam jednak prośbę czy ktoś może polecić sprawdzone gatunki dobrze znoszące taki warunki.
  112l - Akwarium w ścianie - Krzysztof L.
Dziękuję za opinię.
Problemy z czyszczeniem... hmm największym problemem jest chyba brak czasu. Powiem tak... jeśli akwarium jest pielęgnowane co tydzień - max. dwa tygodnie to jest ok. Jeśli zdarzy się dłużej to trzeba użyć zwykłej gąbki do zmywaka i szyby lśnią. Jeśli chodzi o dno to wcale go nie czyszczę. Myślę, że podmiany wody, czyszczenie szyb i stabilne nawożenie w zupełności wystarczą.
  Filtracja w 650 l ?
Będzie zbiornik roślinny ze średnią ilością ryb (15 skalarów, 50 neonek czerwonych, 10 kosiarek, 10 otosków)

Wszystko bedzie stało na drewnianej szafce, którą zamierzam dzisiaj zamówić w zakładzie stolarskim

Oświetlenie będą stanowiły 2 lamy 150 Watt HQI

A filtracja:
W końcu zdecydowałem sie na robienie sumpa (a nie kubełki)
komin bedzie wklejony po środku akwa, ale przy tylniej ścianie, wymiary komina ok 10 *20 cm, komin bedzie do wysokości 55 cm (czyli 5 cm poniżej wysokości akwa)
Z komina przez rurkę PCV (ok 2 cale) spłynie do szafki do sumpa brudna woda
W sumpe jest odstojnik, 3 komory filtracyjne i 4 kamora z której czysta woda jest pompowana do akwarium (zdjęcie)
wymiary sumpa: 60*40*40cm
odstojnik - 14 l
komora 1 - 12 l
komora 2 - 12 l
komora 3 - 10 l
komora 4 - 20 l
(powierzchnia biologicznego czyszczenia 34 l w sumpie + ok 15 l w kominie)

dla odpowiedniej cyrkulacji wody w akwarium bede wykorzystywał dodatkowo 2 głowice 600 l/h

Czy mój projekt jest dobryi wystarczający?
czy sump jest dobrze zaprojektowany? co sądzicie?
proszę o pomoc
(w przyszłoście bedzie tez system ciągłej podmiany wody, ale za 2 lata dopiero)
Serdecznie proszę o rady i wskazanie błędów
  Rośliny akwariowe i wszedobylskie zielone glony.
Witajcie. Posiadam akwarium 150x50x50.Problemem moim są wszędobylskie zielone kropki na roślinach.Występują na każdych roślinach oprócz lotosu i żabienic.Gdy miałem jeszcze anubiasy występowały i na nich ale to mogło być spowodowane zbyt duża ilością światła.
Co do światła mam też pytanie: Ktoś kiedyś powiedział mi że nie ma takiego pojęcia jak za dużo światła! ? Nie wiem czy jest to prawda czy nie ale światła mam dużo a wg jednej osoby woda mi się gotuje w zbiorniku od tego światła : wszystko to świetlówki T5 z odbłyśnikami:2*54W grolux,1x54w aquastar,4*80W Aquamedic planta = 482W !!

Pełne swiatło jest przez 3 godz czyli od 11-13,potem jest ok 320W do godz 17 a po 17 mam 150W do 19.30 i 100W do godz 22.Włacza sie w takiej kolejności jak sie wyłacza od godz 8 rano.

Teraz hemia: Ph 6,5-7, GH-12, KH-1-2,No2-brak,Po4-prawie nie mierzalne,CO2 ok 3 bąbelkow na sek. Temp 25 w nocy 28 w dzien,podmiany wody raz w tygodniu wiecej jak 1/4 zbiornika lub 2*w tygodniu po 1/4 zbiornika.

Filtry to 2 kubełki aquaela na 500 i 250 l. Jeden z torfem,gąbką,i ceramiką a drugi z wkładem JBL likwidującym PO4 i same bioballe.

Zwierzęta są w dobrej kondycji,rybki się rozmnażają,nic nie zdycha ogólnie nie narzekam ale chciałbym mieć wszystkie rośliny bardzo łądne a nie tylko wybrane,w zwiazku z moim problemem nie mogę opublikować zdjecia swojego zbiornika na łamach SRWIA a bardzo bym chciał.Jest to mój pierwszy zbiornik w życiu wiec zależy mi na tym.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Artur.

Pozdrawiam i prosze o pomoc.
  Co mam robić?
To juz 2 raz.. Po raz drugi moje akwarium ogarneła plaga glonów nitkowych... Próbowąłem wszystkiego.. zaciemniałem... wymieniałem wode.. kombiowałem z nawożeniam.. i nic.. Mam 160litrowy baniak nad nim 4 świetlówki 30W. Woda ma parametr:
P = 0
N = 10
ph = 7.2
Kh = 9
Gh = 10
Nawoziłem PGC + PG Macro + CO2. Podmiany wody raz na tydzien ok. 35%.. Nie mam pojęcia co robić.. roślinki zaczynaja marnieć.. elechoaris padło a wraz z nim cuba i diplis.. Nie chce po raz kolejny wywalac calego ziela.. codziennie staram sie oczyszczać z nitek ale to na nic.. najbardziej cierpi mech jawajski, który stanowi większą częśc kompozycji.. Jeśli macie jakieś propozycie...piszcie.. prosze o pomoc.. ;(
  Co mam robić?
To juz 2 raz.. Po raz drugi moje akwarium ogarneła plaga glonów nitkowych... Próbowąłem wszystkiego.. zaciemniałem... wymieniałem wode.. kombiowałem z nawożeniam.. i nic.. Mam 160litrowy baniak nad nim 4 świetlówki 30W. Woda ma parametr:
P = 0
N = 10
ph = 7.2
Kh = 9
Gh = 10
Nawoziłem PGC + PG Macro + CO2. Podmiany wody raz na tydzien ok. 35%(


P=0 fosfor na poziome IMHO jest przyczyna rozwoju glonow
jaka dawke podawales PGP macro?? bo jezeli poziom fosforanow jest rowny zero to IMHO chyba zamalo podawales PGP macro
  tłuszcz na powierzchni
Co do tej"powloki" to tez mnie to meczylo, co i dla czego.W moim akwarium przyczyna okazalo sie wlewanie za duzej ilosci nawozu przy za slabym oswietleniu(uzywam tetry plant).Ktos kiedys napisal ,ze ten problem sie pojawil od kiedy zaczal zabawe w rosliny.No i eureka kiedys roslin bylo minimum glownie anubiasy i zero nawozenia problemu nie bylo,wiec zabawa z nowo.Fakt podmiany wody pomoga na chwile i powrot,mocne przewietrzanie pomaga ale przy co2 to przeszkadza.Mysle rowniez,ze przewietrzanie doprowadza do zwiekszenia tlenu i utleniana zelaza tu widze zaleznosc.W swoim akwa nawozy wlewam minimum i powierzchnie mam lusterko,moze troszke kurzu plywa. Moge sie mylic ale u mnie tak sie pozbylem tego,a zatrzymuje to sporo swiatla.No poprobujcie a moze i u Was tu lezy problem, akwarium to wieczny doswiadczalnik jak dla mnie,ciagle cos nowego sie czlowiek dowiaduje.Pozdrawiam.
  Wystarczające warunki.?
Witam. Jestem początkującym akwarystą. Chciałbym sie dowiedzieć czy przy takich parametrach wody : no3 - 25 (planuje zejście do 10 przez zmniejszenie obsady ryb i częste podmiany wody), no2 - 0, gh- 16, kh - 12 , ph 7.6. da się w akwarium utrzymaywać rośliny takie jak; nurzańce, kryptokoryny, anubiasy? Chodzi mi oczywiście o normalne ich bytowanie: czyli rosną nowe listki, rośliny ładnie się rozmnażają. Moje oświletlenie to narazie o.38 w/l, ale zamierzam zamontować jeszcze jedną świetlówkę co da mi 0.5 wat/l.
Jakie są najlepsze parametry dla tych roślinek? Pozdrawiam_Blażej
  Rośliny stoją w miejscu
Witam. Kolejny problem. Akwarium na ponad miesiąc, a rośliny prawie w ogóle nie rosną. Mam mocne światło, butle co2, nawozy PG
no3- 10-15
po4- 0,25
K- do podmian około 25
podmianki co 3-4 dni, 50%, do tego makro i PG classic w ilości 50%, reszte rozbijam na tydzień. Zawsze tak nawoziłem, i było wszystko ok, a teraz wszystko stoi w miejscu. Czemu roślin tak sie zachowują?
Jakie sa powody słabego wzrostu roślin(głownie o pierwiastki mi chodzi)?
PS. Dalej mam lekki atak sinic, ale to już są szczątki.


Zrób duże podmiany wody i włóż do filtra węgiel - sinice produkują bardzo trwałe alleopaty hamujące wzrost roślin.
Podejrzewam że to one blokują wzrost roślin.
  Nawożenie wodą z drugiego akwarium?
Witam

Mam dwa akwaria. Jedno ogólne 100L, lekko przerybione, poziom NO3 około 40 mg/l. Drugie 21L nano holender, dużo roślin, nawożenie CO2 i Symfonią, poziom NO3 zero.

I tu leży problem - dawka Symfonii i tak jest już bliska maksymalnej (według porad z forum) i nie chciałbym jej zwiększać. Czy zamiast podawać KNO3 mogę w tygodniu robić dolewki wodą z akwarium ogólnego? W tygodniu dolewam tak około 1 - 2 litrów wody odstanej, raz w tygodni wymieniam około 4 litrów. Te cotygodniowe podmiany bym zostawił, natomiast te 1 - 2 litry w środku tygodnia dolewałbym wodą z akwa ogólnego z relatywnie wysokim poziomem NO3.

Co o tym sądzicie? Są jakieś minusy tego rozwiązania?
  Walka z sinicami
Akwarium ma 3 lata, Problem z tym syfem pojawił się 3 miesiące temu od czasu walki z porostem kiedy to na powierzchni wody rozrosła się wąkrotka tworząc 3 cm warstwę na powierzchni wody - celem tego manewru było wyciągnięcie pożywienia dla porostu - efekt końcowy porost zginą, ale pojawił się syfek którego nie mogę się w żaden sposób pozbyć, na początku myślałem iż jest to problem zastoju ruchu wody ale niestety nie.
Ryby są karmione granatem jbl`a obecnie 3 razy na tydzień, Nawożenie zminimalizowane praktycznie 0 micro i FE
Dużo CO2 i KNO3 celem stabilizacji, dodatkowo podawany jest w dość dużych ilościach siarczan potasu.
Dodatkowo na wylocie wody z filtra jest założona lampa UV działająca praktycznie 24hostatni restart akwarium to grudzień, a ostatnia poważna ingerencja to zmiana ułożenia korzeni 4 tygodnie temu połączona z dokładnym czyszczeniem akwarium z syfku.
Podmiany wody co 3 dni po 50 % kranówki (w razie potrzeby mogę przejść na RO )
  Walka z sinicami
Akwarium ma 3 lata, Problem z tym syfem pojawił się 3 miesiące temu od czasu walki z porostem kiedy to na powierzchni wody rozrosła się wąkrotka tworząc 3 cm warstwę na powierzchni wody - celem tego manewru było wyciągnięcie pożywienia dla porostu - efekt końcowy porost zginą, ale pojawił się syfek którego nie mogę się w żaden sposób pozbyć, na początku myślałem iż jest to problem zastoju ruchu wody ale niestety nie.
Ryby są karmione granatem jbl`a obecnie 3 razy na tydzień, Nawożenie zminimalizowane praktycznie 0 micro i FE
Dużo CO2 i KNO3 celem stabilizacji, dodatkowo podawany jest w dość dużych ilościach siarczan potasu.
Dodatkowo na wylocie wody z filtra jest założona lampa UV działająca praktycznie 24hostatni restart akwarium to grudzień, a ostatnia poważna ingerencja to zmiana ułożenia korzeni 4 tygodnie temu połączona z dokładnym czyszczeniem akwarium z syfku.
Podmiany wody co 3 dni po 50 % kranówki (w razie potrzeby mogę przejść na RO )


I bardzo dobrze. Trzymaj dalej NO3 na poziomie 10ppm, i podawaj male dawki mikro. Polecam rzęse wodną (lemna). Bardzo dobrze pochlania spore ilości fosoranów.
  co zamiast erytromycyny
Nowszą generacją erytromycyny jest Davercin, jest to zmodyfikowana erytromycyna o przedłużonym okresie działania. Erytromycyny możesz już nie dostać w aptekach. Davercin tak, 16 tabletek po 250 mg kosztuje 10,50 zł. Ja tym skutecznie zwalczyłem sinice u siebie w akwarium. Stosowałem dodatkowo pełne zaciemnienie przez 4 dni i podmiany wody. Proponuję zaciemnienie, podmiany wody - duże podmiany, wycinkę liści z roślin mocno zaglonionych i jak sinice masz w dużej masie to davercin. Ja dawkowałem 1000 mg davercinu na 300 l brutto, jakieś 250 l netto. Codziennie przez 4 pierwsze dni taka sama dawka. Po 4 dniach odmulanie dna z padłych glonów i brudu. Przez kolejne 6 dni dawka 750 mg na 300 l brutto i codzienne podmiany wody po 30 % ale najlepiej po 50%. Po 4 dniu mozna rozpocząć palić światełko ale krótko, 3-4 h, zwiększając stopniowo długość dnia w akwarium. ryby karmić umiarkowanie lub wcale.
  Przygotowanie do restartu zbiornika [112]
Kolejny update

2 tygodnie temu zrobiłem restart: http://www.wrobelki.pl/zdjecia/Akwarium/

Na tą chwilę akwarium wygląda tak:
2 x T5 24W - AQUA MEDIC Plant Grow 2 x T5 24W - 860 / 1600 lumenów
Świecenie: 10 godzin(12-22)
CO 2 - podawany na wyjściu z filtra - nie wiem ile bąbelków powianiem podawać

Parametry wody 2 tygodnie po restarcie (JBL Easy Test)
NO3 - 10
NO2 - 0-0,5
GH >4
KH - 0 (ewentualnie 3)
PL - 6,4

Obsada:
7 neonek (czarne i innesa)
1 otosek

Rosliny:
Hemianthus Callitrichoides
Taxiphyllum sp. - Peacock moss
Vesicularia Sp. - Creeping Moss
Subwassertang-round pelia
Cladophora Aegagropila
Microsorum Pteropus Mateczne
Monosolenium Tenerum - PeliaProblem: tydzień temu pojawiły się nitki i szybko rosną, usuwam je mechanicznie ale to nic nie daje - co mam zrobić aby sie z nimi uporać ??
Wyparowało mi trochę wody - czy woda ktora stała 2 tygodnie nadaję sie do uspełnienie.
Czy w tak wczesnym fazie restartu robić podmiany wody ??? (mam 2 tyg. odstaną)

Proszę o pomoc

Krzychu
  co mam poprawic, jakie parametry wody zmieniac?
Sytuacja wyglada tak, akwarium ma jakies 6 miesiecy, ciagle walcze z glonami, nie chce sie ustabilozowac.
Akwarium ma 75 litorow.
Oświetlenie 2x 18W Osram 865 10 godzin
Temperatura 25 stopni
Filtracja; filtr wewnetrzny Aquael FAN 1 z gabka, Zewnetrzny kaskada aquaclear 200 wypelniona ceramika
Podmiany co tydzien okolo 15 % wody
Parametry wody mierzone testami zooleka:
Ph 7,8
TWo 16
TWW 8
NH3 0
NO2 0
NO3 30 - 40 ciezko okreslic, woda w kranie ma okolo 30 wiec podmiany nic nie daja
Cu 0
niestety nie ma testu na PO4
Co2 nie podaje, nie nawoze bo nawozenie nawet w maluch dawkach powodowalo pojawianie sie glonow

Ryby; 18 neonkow, 3 kiryski, 3 mieczyki, (swiderki)
Rosliny: kilka rodzajow kryptokoryn, mech jawajski, wakrotka, nurznce
Roslini nie rosna pokrywaja sie glonami( okrzemki, zielenice pojawiaja sie na podlozu). kryptokowryny wypuszczaja duzo ale bladych i malych listkow, ich korzenie wychodza nad powierzchnie. nurzance puszczaja pedy ale liscie maja blade i marne. Pod korzenie nurzancow i kryptokoryn wsadzilem kulki gliniano torfowe.
Powiewdzcie od czego mam zaczac poprawianie parametrow i jak to zrobic. dzieki
  czemu nie chcą bąbelkować?
Mam akwarium 54l, podaję co2 z bimbrowni 1b/s, oświetlenie 0.6W/l, podmiany wody co 3,4 dni - 3litry przegotowanej i odstanej wody i przy każdej podmianie 0.5ml Planta Gainer Classic + 0.5ml nawozu z azotem, fosforem i żelazem Aqua Plant Tropica chyba ;p. Rośliny rosną nawet ale nie chcą bąbelkować. Do tego wyrasta pełno młodych nurzańców ale jak osiągną gdzieś wysokość 25 cm (akwa ma 30 cm) to stają w miejscu i nie chcą się kłaść na powierzchni (a o taki efeky mi chodzi). Rozwiążcie ten problem!!!!!! Parametrów nie mierzę.
  kiedy zacząć nawozić?
Osobiście zaczynałem ostatnio odrazu z macro i micro i było ok. zero glonów. Potrzebne są wtedy testy na NO3, PO4, Fe. Trzeba też bacznie obserwować baniak i w miare potrzeby reagować np. poprzez podmiany wody. Jeśli rośliny ruszyły to staraj sie utrzymywać parametry wody na stałym poziomie tak by roslinkom nic nie zabrakło ponieważ teraz mogą być IMO bardziej podatne na niedobory lub nadmiary.
Proponuje na początek w miare bezpieczne parametry wody:

NO3- 5mg/l
PO4- 0,5mg/l
Fe- 0,15mg/l
Pamiętaj też by CO2 w akwarium było na stałym poziomie mniej więcej 25ppm.

pozdrawiam
  Bilans N,P,K w PG macro - problem
Witam
Posiadam akwarium 250l - gęsto obsadzone roslinami.
Nawożenie PGP w dawkach:
Macro - 6ml - dziennie
ferro + - 14 ml dziennie


Witaj

Poziomy NO3 i PO4 w Twoim akwarium są zbyt wysokie przy tym piszesz że pojawiły się sinice.

Sinice często pokazują się przy zachwianiu równowagi w akwarium, czy nie zdarzyła Ci się ostatnio np. przerwa w podawaniu CO2 (typu - koniec butli) niedostatek CO2 tłumaczył by również kumulację „nie zjedzonych” makroelementów w Twoim akwarium.

Na tym etapie IMHO powinieneś:
1) Pozbyć się sinic – jeśli jest ich mało mechanicznie, jeżeli zaczyna być więcej stosując kurację Erytromycyną – przy sinicach w akwarium nie da się go normalnie prowadzić.
2) przejrzeć i doczyścić, odmulić zbiornik aby zlikwidować ewentualne ukryte strefy gnijących dolnych liści, oraz sprawdzić czy nie ma zwłok jakiejś rybki „w krzakach”.
3) zwiększyć nieco podmiany wody aby zmniejszyć poziomy NO3 i PO4 (sprawdź też czy Twoje testy podają prawdziwe dane).

Po ustawieniu w/w sugeruje zmniejszyć dzienna dawkę PH Macro np. do 4 ml dostosowując ją do apetytu Twoich roślin posługując się jakością ich wzrostu z jednej, a brakami kumulacji NO3 i PO4 z drugiej strony.
  Nadmiar fosforanów
Witam! Nadmiarów pozbędziesz się przez podmiany wody.Na początek po 30% co drugi dzień ,zrób tak z 3-4 podmianki,a póżniejzobaczysz o ile spadło.Pozatym na zoolka bym niebył pewny,lepiej sprawdź kropelkowym testem jakiejś bardziej wiarygodnej firmy.No3 czym mierzysz Te glony to nitki,musisz je usunąć ręcznie jak najwięcej,bardzo chętnie jedzą je też niektóre ryby(kosiarki,labeo,krewetki ),a jak akwarium ustabilizujesz to nitki powinny ustąpić.
Ps.bardzo ładny baniaczek posiadasz i szkoda by było wszystko zaczynać od nowa
  Stare akwa, DOC i nitki
Po rocznej bezproblemowej obsłudze i praktycznie bezglonowym akwa zaczynam mieć małe problemy.

bańka 60L,

podłoże to ziemia ogrodowa przykryta żwirkiem ( około 5 cm )

oświetlenie 2x865 + aquarell świecone 12 h ( w sumie 3x18W bez odbłyśników )

obsada 15 neonków i około 50 krewetek Red Cherry

filtracja tetra ex 600 ( ceramika , zeolit, keramzyt, gąbka)

Podmiany wody około 50% RO+ kraneks (4:1)

nawożenie ostatnio
K2SO4 - 20 ppm do podmian
KNO3 - 10ppm do podmian + 5ppm po 3 dniach
PG classic - zalecana dawka do podmian
10 ppm Mg do podmian
CO2 z butli około 1,5 b/s

Akwarium na tym podłożu istnieje już grubo ponad 2 lata ( o ile nie 3 )
Jakeś 3 tyg temu wyciągałem całego małego heńka, bo była w niego zaplątana wgłębka i nie podobało mi się to i miejscami od spodu był cały nitkami obrośnięty. Tydzień po przesadzce henia ostro zredukowałem populację blyxy. Obecnie na żwirku jest coraz więcej nitek, nie bardzo jak mogę odmulić dno żeby zmniejszyć DOC.

Ma ktoś jakieś propozycje jak pozbyć się glona? Czy konieczny będzie restart?
Proszę doświadczonych o porady, gdyż jest to moje pierwsze akwa które funkcjonuje tak długo bez restartu. Podłoże już nie " wciąga" syfu bo nie ma miejsca, jak sobie z tym poradzić?

Po ograniczeniu nawożenia nitki rosną jakby trochę wolniej, ale się nie cofają. Parametrów wody nie mierzę i wolałbym nie kupować testów, bo wydam kupę kasy zrobię je 5 razy i odstawię aż minie data przydatności i je wyrzucę.

Obecny wygląd akwa prawie taki jak w podpisie, tylko rotala i didiplis trochę wyższe.
  Krasnorosty straszą nawet "po śmierci"
Też próbowałem stosować wodę utlenioną przy innych glonach. Należy zachować szczególną ostrożność (zwłaszcza przy stosowaniu jej w akwarium). Wiele roślin po jakimś czasie (5 dni - 2 tygodnie) mocno cierpi po takiej operacji, a niektóre (np. pellia nawet mogą czasowo zamierać). Ponadto następuje zaburzenie równowagi w akwarium. W konsekwencji następuje jeszcze intensywniejszy nawrót glonów po ich wyginięciu (przynajmniej u mnie). Krótkotrwałe kąpiele samych roślin są dla nich zdrowsze, ale nie powodują wyginięcia glonów w całym akwarium. Polecam natomiast częstszą i większe podmiany wody, która oprócz rozcieńczania substancji powodujących wzrost tych glonów spełnia podobną funkcję jak woda utleniona (tylko w mniejszym stopniu). Ja w kranie miałem 20 stopni twardości, a obecnie 16 stopni. Wystarczyło obniżyć twardość do połowy, a glony te błyskawicznie i wręcz na oczach znikały (dodawałem czystą RO) bez skótków ubocznych. Przy 4 stopniach twardości obniżenie twardości do połowy może być ryzykowne dla wielu roślin i wtedy pozostają podmiana wody i zastosowanie w większym stopniu węglanów zamiamiast siarczanów czy chlorków w nawożeniu. Przypuszczam jednak, że tak niską twardość wody i jednocześnie krasnorosty (chodzi mi o comsopogon) ma niewiele osób. Chcąc potwierdzić, że na pewno wapń powoduje rozwój tych glonów dodałem do akwarium bez tych glonów większy kawałek z grysu marmurowego. Po miesiącu na tym kamieniu i tylko na nim zaczął się tworzyć piękny dywanik z krasnorostów. Również po zamianie K2SO4 na KHCO3 i siedmiowodnego siarcznu potasu na węglan magnezu nastąpił odwrót tych glonów.
  112l - BN/T - Adam Tomaszewski
Witam!

Objętość - 112l,
Wymiary - 80x35x40,
Oświetlenie - 3x T5, 1x 21W 6500K, 2x 21W 4000K,
Nawożenie - Planta Activ MAKRO i MIKRO po 1ml na tydzien,
CO2 - bimbrownia 24h/doba,
Podłoże - żwirek bazaltowy średni,
Parametry wody - nie mierzone,
Temperatura - nie mierzona,
Filtracja - AquaSzut Senior BIO 1000,
Gatunki roślin - Hygrophilla Glabra, Hygrophilla Polysperma, Alternanthera Lilacina, Lileopsis Novea-Zelande, Nurzaniec, Cabomba, Gigantera, Java Moss, Microzorum, Gałęzatka + kilka nieznanych mi z nazwy roślinek,
Gatunki ryb - 25x Neon Innesa, 3x Kosiarka, 3x Otosek, 3X Skalar, okolo 40 kreweci Red Cherry,
Podmiany wody - co tydzien 30% prosto z kranu.

Jest to moje pierwsze akwarium, funkcjonuje okolo 3 miesiecy. Ma byc to wstep do znacznie wiekszego projektu. Zakladajac ten zbiornik mialem na celu chec nauczenia sie sztuki utrzymania akwa.
Wiekszych problemow jak na razie nie mam, lecz nie umiem sobie poradzic z:
- okrzemkami, w pewnym momencie namnozylo sie ich troche, juz sie nie rozwijaja dalej ale tych co sa nie moge usunac,
- Neonami, nie chca plywac w lawicy, nie pomagaja nawet skalary ( ktorych bylo juz nawet 7szt. ),

Generalnie jestem bardzo zadowolony z akwarium, caly czas eksperymentuje i jak na razie wiekszych trudnosci nie napotkalem.

Zachecam do komentowania, rowniez krytycznego... Chce sie od Was dowiedziec co jest dobrze, co zle, a co mozna by jeszcze poprawic .

Pozdrawiam
Adam
  GLONY,długie wlosy.
Podmiany wody do troche przereklamowane i na krotko mete, moim zdaniem zlikwidowac trzeba przyczyne a nie efekt. Dzieki podmianie wody usuwasz fosfor to jego nadmiar w 90% stymuluje glony.wiec ja robie korzystam z pewnego sposobu ktory na razie sie sprawdza i zapewnia kilka miesiecy brak glonow.
1. Ustal dokladnie ile masz Fe, jesli 0 zwieksz dawke nawozu tak zeby byl malutki nadmiar.
2. Jesli dawka nawozu jest odpowiednia azot spadnie do 0 po 2 najwyzej 3 dniach.
3. Zaczynasz podawac azot dzieki czemu fosfory powoli zaczynaja spadac a glony zamierać.

Tak jest w teorii a mam kilka uwag jeszcze co do praktyki. Kiedy dostosowylwaem ilosc nowozu przestalem karmic ryby. kiedy azot spadl do zera zaczolem je znowu karmic jesli caly czas bylo 0 zaczolem dodawac oddzielnie. Jesli jakis czas podajesz azot a fosfor nie spada wogole to czeka Cie pozbycie sie ryb bo masz "przeludnione" akwa:). Jesli sa niedobory to dodaj ryb Aha i efekty sa czasami po kilku tygodniach, nic niema od razu. "Czasami musi byc gorzej zeby potem bylo lepiej" bardzo prawdziwe zdanie. Na koniec jeszcze jedna rada , jak zaklada sie nowe akwarium to wsadz troche szybko rosnacych roslin nawet na przod(moga nie pasowac ale to na troche tylko) nawet jak beda psuly widok to jednak pomoga ustabilizowac akwa szybciej i pozbyc sie glonow.
Uff rozpisalem sie:)
  Zagadnienie podmiany wody
Witam,

chciałem zapytać Bractwo jakbyście rozwiązali problem podmiany wody ale nie we własnym akwarium lecz u kogoś.

stosując osmozę jest problem że leci ona dość wolno. Podmienić powinno się w czasie max. 1 godziny. Mając akwarium u wujka we firmie 400L misiałbym to robić cały dzień. Nie mam tyle czasu, żeby to robić. O jakimś gromadzeniu wody na miejscu z pracującego fitra osmotycznego nawet nie ma mowy.

Myślałem żeby zrobić filtry:

1. Włuknina
2. Węgiel aktywny
3. Żywica jonowymienna w formie wodorowej - na TwW
4. Żywica jonowymienna w formie wodorowej - na TwO

zrobić je jako taki gotowy zestaw, połączone na stałe ze sobą.

Chyba że nagromadzić wodę z osmozy i jakoś w beczkach mu to dowozić na miejsce?

Co wy na to?

Może ktoś robi u kogoś "serwis" i wie jak ten problem rozwiązać?

Pozdrawiam,
Macek
  HQI i akwa 112L prośba o szybką pomoc
Dlaczego uważasz ze 75W będzie słabo doświetlać boki ? Przecież to taka sama lampa tylko światło słabsze...nawet przy tych 75W roślinki będą miały dobrze:)
A jeśli nadal uważasz ze akwa będzie miało niedoświetlone boki to kup sobie obudowe do halopaka 1000W jest bardzo duża i mysle ze bez problemu oświetli 80cm a lampę będziesz mógł umieścic niżej.

Mam akwarium 120L i lampa HQI 150W wisi 40 cm nad zbiornikiem w obudowie halogena 500W, boki akwarium są doświetlone w 100%.
Jeśli zdecydujesz się na 150W czeka Cię ostra jazda!
Opanowałem zakwity dopiero po 2 tygodniach...z lampą UV i setką eksperymentów...

Jeśli zdecydujesz sie na 150W, koniecznie kup bakterie do filtra i do podłoża.
Przyspieszy to proces stabilizacji zbiornika, co nie oznacza że będzie łatwo
Rób częste podmiany wody na początku, włóż węgiel aktywny do filtra na pierwsze 3 tygodnie akwa...mi to pomogło. OSTROŻNIE Z NAWOZAMI!
Jeśli startowałbym dzisiaj, skorzystałbym z preparatu BACTER 100 - ADA

Gdy wymieniłem rury na HQI w ustabilizowanym zbiorniku, absolutnie wszystko było ok do końca aranżacji .

Pozdrawiam
Marek
  375 l - low tech - przed zmianami
375 l
Wymiary standardowe - 150x50x50.
Oświetlenie 6x36 na statecznikach el. Warlight. 3xPhilips 968, 2xPhilips Aqarell, 1xHagen Power Glo. Obudowa drewniana DYI wyklejona folią lustrzaną.
Filtracja: kubeł FZKN 250 + lampa UV. UV stosowane po wprowadzeniu nowych ryb.
Podmiany wody - 25-30% co 2 tygodnie.
Nawożenie: tylko glina do podłoża.
CO2 - brak.
Mierzone parametry wody: pH - zmienne w zakresie 7,0-7,4; TWO - 14-16.
Obsada: 12 tęczanek boesmani, 4 tęczanki neonowe, 4 tęczanki niebieskie, 4 kosiarki, 4 dorosłe glonojady + tajemnicza liczba młodych, 17 razbor klinowych.

Opis akwarium:
Akwarium ma około roku. Akwa dochodzi do siebie po 3-miesięcznym okresie, gdy nie mogłem poświęcić mu zbyt wiele uwagi (praca ). W planach znaczne zmiany w obsadzie i przejście na high-tech (CO2 i pełne nawożenie).
Pozdrawiam

Wszystkie uwagi mile widziane.
  Akwarium w scianie - jak to dobrze zrobić ??
Można zrobić każde akwarium, kwestia ceny i materiałów. Nietypowy rozmiar sobie wybrałeś, ale zrobić się da. Ja pokusiłbym się o głębokość 30cm. W takim będzie Ci łatwiej cokolwiek robić, dodatkowo będzie jakaś głębia skoro ma być obustronne. Tak czy siak pewnie dobudujesz szafeczkę, przyda się na akcesoria

Co do oświetlenia - nawet nie zastanawiałbym się nad żarnikami, lepsze IMO będą świetlówki. Akwa o wymiarach nawet 160x30x30 jak sugeruję będzie miało 144l, wystarczy więc dla niego 70-140W. Ja założyłbym 2 rury T8 58W. Spokojnie wystarczy aby dobrze oświetlić, dodatkowo możesz mieć akwa otwarte, a świetlówki powiesić trochę wyżej, w oprawie, wmontowane w półkę, itp.

Montaż w ścianie daje możliwość ukrycia osprzętu w ścianie (filtr, system podmiany wody, co2, itd.) chociaż u Ciebie będzie trudno, bo ściana tylko 10cm... Ja bym postawił na szafeczkę po jednej stronie ściany i akwa 30cm głębokości. Wtedy szafka 20cm pomieści już sporo.
  Woda zapieniona
jak długo chodzi akwarium?
bo u mnie na początku po założniu na powierzchni pojawił się mętny osad i pianka. jak się później okazało to był osad wapniowy i sie pojawia prawie u wszystkich po starcie. a skoro masz glony to masz nadmiar składników- nawozów.no chyba że zbiornik się jeszcze nie ustabilizował. polecam podmiany wody odstanej min. 3 dni raz na tydzień z 25%
  prosze pomocy rosliny
witam.
Mam akwarium 50l wody,swietlowki 2x 18wat, filtr fluval204 wklady ceramika wata i gabka, podaje co2 z butli, kolega mierzyl mi parametry tydzien od podmiany: ph-7,8 , twardosc ogolna 21 , twardosc weglanowa 15 , nh3 - 5 , no3 - 0, zelazo 0,5 , fosfor 0,12. Problem moj polega na tym ze rosliny ktore zakupie rosna i babelkuja po podmianie wody okolo 30% przez 2 dni a potem dzieje sie bardzo dziwna sprawa mlode liscie ktore normalnie powinny byc zielone u mnie sa czerwone i zwija ja sie tak jakby karlowacialy a inne zamist byc bardziej okragle rosna do gory i wygladaja jak szable. Bardzo bym prosil o rade ktory nawoz mam kupic zeby bylo normalnie zaznaczam ze glonow nie mam. Bardzo prosze o pomoc i zasugerowanie ktore preparaty sa mi niezbedne, dziekuje z gory z pomoc.
  048l - Marta Piątkowska - zlikwidowany!!!
Jest to moje pierwsze akwarium... założone miesiąc temu (nie śmiem go nazywać holendrem, ale moim zielonym pieprznikiem... oczywiście). Przez ten czas trochę w nim grzebałam... a to dorzuciłam jakąś roślinę, a to coś przesunęłam...
Podobają mi się odkryte roślinniaki. Ze względów lokalowych, nie mam miejsca na większy litraż ;(

Objętość: 48l.
Wymiary: wys.40 x dług.40 x szer. 30 - robione na wymiar sosnowego regału.

Oświetlenie: 2 x Philips Master 23 W (świetlówki kompaktowe)... podwieszone na sosnowej półce, sosnowa deska, jako osłona przed oślepianiem... Czyli, BRAK POKRYWY!!! Półka jest wąska, tyle żeby jakoś świetlówki umocować... Mimo, iż baba jestem... jakoś to wszystko zmontowałam do kupy - kable, oprawki, drewno, śrubki itp.

Nawożenie: PlantaMin (ok. 1ml codziennie)

CO2: bimbrownia

Podłoże: 4-7 cm warstwa czarnego żwiru o niedużej granulacji (nie pamiętam firmy, ale najtańszy jaki był w Pabemii) + korzeń obrośnięty mchem jawajskim i anubiasem + 2 otoczaki

Parametry wody: nie mierzone
Podmiany wody: tygodniowo 10-15%

Temperatura: 26 stopni

Filtracja: kaskada AquaClear 150

Gatunki roślin: Echinodorus rubra, Echinodorus barthii, Anubias nana, Pistia, Vallisneria, Wąkrotka, Cryptocoryna... inne nie bardzo umiem rozszyfrować...

Fauna: od dziś 4 x Molinezja ostrousta (Poecilia sphenops) - 2 parki - istny przypadek... Zdjęcia wykonywane przedwczoraj, więc ryb na nich jeszcze nie widać...
  paletki
Jest to forum o akwariach roslinnych ale skoro piszesz o paletkach doszedlem do wniosku ze musze sie dolaczyc bo akurat hodowla tych ryb sie zajmuje. Paletki doskonale znosza wode kranowa jedyny problem jaki mozna napotkac to taki jezeli zbyt szybko zmienisz im parametry wody np. jezeli hodowca ktory dostarczyl je na rynek uzywal wody z filtra odwrotnej osmozy a Ty od razu wpuscisz je do kranowki, najczesciej konczy sie to tym ze slabsze osobniki i nie ma znaczenia ich wielkosc lub wiek moga skonczyc swoj zywot przy zbyt szybkiej zmianie. Jezeli zrobisz to powoli dolewajac do wody kupnej stopniowo przez ok 1 godz swojej z akwarium mozesz byc pewny ze zniosa to bez problemu. Swoje paletki trzymam w akwarium z woda kranowa i tam tez robie selekcje lub czekam az same dobiora sie w pary, natomiast dobrane pary przenosze do akwariow 80l (i tu nastepny mit pada o tym ze dla doroslej pary potrzebny jest zbiornik minimum 150-200l) tylko ze tam uzywam juz RO we wszytkich tych akwariach brak jakichkolwiek dekoracji lub roslin ze wzgledu na latwosc utrzymania czystosci. Dopiero teraz zdecydowalem sie jedna z moich par przeniesc do mojego holendra hmm zobaczymy czy uda mi sie i tam dochowac mlodych. Apropos moje mlode po osiagnieciu 3,4 cm przenoszone sa do duzego akwarium w ktorym juz nie sa rozpieszczane bo tam tez uzywam kranowki i podmiany wody do 70% 3 razy w tygodniu ( im wiecej wody i im czesciej sie podmienia tym szybciej rosna- tego nie ma w zadnej ksiazce tak ze jak sam widzisz nie wszystko to o czym sie mozna dowiedzic z ksiazek i nie wszystko to co krazy w mitach o tych pieknych rybach jest prawda) zycze powodzenia w hodowli i pozdrawiam
  Znacie filtry Penn Plax?
Za to filterek ma fajny kolor i całkiem solidne gumowe węże i wiele innych bajerków

Witam
Tak kolorek ma fajny,ale coz z tego jak i tak jest zamkniety w szafce
Ja uzywam tego filtra od 10 lutego.W porownaniu z Fluvalem 304 jest mniejszy,pracuje tak samo głosno jak fluval,cięzko go było odpowietrzyć.Ostatnio podłączyłem do niego oczyszczacz powierzchni wody i podczas podmiany wody znowu się zapowietrzył.Odpowietrzać go zaczełem od potrzasania nim i to co zobaczyłem w akwarium mnie przeraziło,woda była metna od syfku który wypłynał z filtra.Filtr udało mi sie odpowietrzyć włanczając i wylaczajać go z pradu,ale trało to jeden dzień.
Żeby nie mieć znowu mętnej wody przy odpowietrzaniu kupiłem specjalne paski z waty(sprasowane) i umieszcze je na samej górze wkładów.Mam nadzieję ,że przy następnym odpowietrzaniu zatrzymaja syfek przed dostaniem się do akwarium.
  Glony 112L - jak dlugo trzymac zakryte akwa?
Po dokladniejszym przyjrzeniu sie oraz porownianiu moich "chwastow" z informatorem firmy sera o glonach zidentyfikowalem dokladnie nastepujace gatunki glonow : glony pedzelkowate zielone , brunatne glony pedzelkowate Krasnorosty.
Od wczoraj akwarium jest zupelnie zaciemnione (nakryte kocem) i wykonywane podmiany wody 15% co 12h .
Oswietlenie jakie bylo do tej pory to 2x18W + 30W w swietlowkach T8 .

Obsada do dnia 6 kwietnia 3 bojowniki oraz 1 zbrojnik niebieski.

Zbiornik filtrowany poprze SUMPa z ustawiona popma na wydajnosc okolo 350-450l/h ktora wraca poprzez deszczownie znajdujaca sie w zdluz tylniej szyby z otworami skierowanymi pod katem okolo 45* w dol na tylnia szybe .

Rosliny w 95% sa szybko rosnace pozostale 5% zalicza sie do gatunkow wolno-srednio rosnacych . Gestosc roslin szacuje na okolo 30-40% akwaria .

Tak wiec nie wydaje mi sie aby swiatla bylo malo. Czy faktycznie w tym przypadku zakrycie akwaria nic nie daje? Czy wykonujac podmiany 15% co 12h robie dobrze? I czy tylko to wystarczy czy moze mam robic cos jeszcze?
Aha zapomnialbym od momentu zaciemnienia akwaria podawanie wszelkich nawozow zostalo wstrzymane. Co i jak mam robic?
  Walka z glonem na liściach pomocy!!!!
Witam serdecznie!
Otóż mam problem. Akwarium takie ogólne mam już z 10 lat ale nigdy jeszcze tak mocno nie dały mi popalić glony. Może Wy mi pomożecie.
Otóż moję akwarium to 60 cm długie 26 szerokie i 40 wysokie. Oświetlenie 2x20W aqua glo, flora glo. Żwir kamyki 3-4 mm, warstwa na 4 cm. Akwarium napowietrzane Fan-1.
Akwarium ma jakieś 2,5 miesiąca no i duży wysyp tych uporczywych glonów na liściach co psuje cały efekt. Co2 na razie przestałem dozowac ale dozowałem z bimbrowni poprzez Aquamedica.
Ph-8 , godz.19
Twardość węglanowa 11, godzina 19
Podmiany wody robie około 1/3 co tydzień. Woda odstana min 2 dni.
Azotany, fosforany postaram się zmierzyć jutro bo dziś nie mam testu.
Zamieszczam zdjęcie tego glonu na roślinkach. Powiem jeszcze że dużo się naczytałem o tym w necie ale tak naprawde nie wiem jak skutecznie usunąć te glony i jaki to glon. A może macie jakieś sugestie. Każde mile widziane. Zapytam jeszcze czy te parametry wody mogą być?
Dzięki wszystkim za odpowiedzi pozdrawiam
  sinice
Zaciemnienie akwarium pomoże tylko chwilowo . Nic nie pomoże zmiana czasu oświetlenia .Stosując chemie przegrasz juz na starcie.Obsadz akwa szybko rosnącymi roślinami i oświetlaj światłem dziennym przez 9-10 godzin .Dodaj biostarter np. JBL-Denitrol przez ok tydzień.Sprawdz poziom fosforanów - najlepiej żeby byl zerowy .Z doświadczenia wiem że to jeden z głównych pokarmów cyjanobakterii.Regularne podmiany wody 45-50% tygodniowo niewielka obsada ryb to podstawa Pomocne są ślimaki -Neritina i Clithon -zjadają sinice.Powodzenia
  Automatyka w akwarium
Stała podmiana wody.
Oczywiście 600 litrowe akwarium to potężna, wręcz niemożliwa do wykonywania ręcznie praca przy wymianie wody. Zastosowałem system prawie stałej podmiany wody. Dlaczego prawie ? Z uwagi na fakt, że wodę przygotowuje zestaw filtrów, które o różnych porach podlegają regeneracji musiałem zadecydować o włączaniu wymiany wody w dogodnym momencie. Wybrałem czas pomiędzy 4 a 6 rano. W tym czasie sterownik zegarowy otwiera drugi elektrozawór 8 razy po 4 minuty. Ilość wody dozuje zawór mechaniczny na instalacji wodnej. Decyzja o aż ośmiu krótkich odcinkach czasowych wynikała z optymalnych parametrów pracy elektrozaworów (max 5 min napisane na cewce). W sumie do systemu dolewane jest około 40 litrów świeżej wody dziennie. Dokonanie tego w czasie 2 godzin umożliwia bezstresowe jej pojawienie się w zbiorniku głównym. W okresie zimowym temperatura dolewanej wody osiąga raptem 5-7 stopni. Lepiej nie przesadzać z szybkością jej nalewania, zwłaszcza, że w sumpie żyją młode ryby i krewetki, a grzałki potrzebują trochę czasu na podgrzanie wody. Oczywiście w czasie dolewania świeżej wody nadmiar wody brudnej odpływa do kanalizacji z poprzedniej komory sumpa.
  Czego niedobor? - po podmianie zaczynaja babelkowac
Witam
Rosliny rosna mi bardzo slabo, ledwo ledwo babelkuja. Moczarki maja kolor OK natomiast zabienica ma niemal przezroczyste (jasno zolte prawie kremowe) liscie, po za tym w akwa jest duza ilosc okrzemek.
Po dokonaniu podmiany wody (w akwa jest 110L netto) 20-25L rosliny po okolo 30minutach zaczynaja babelkowac jak oszalale.

Akwarium:
80x35x40 (dl x szer x wys) 112L

Filtracja:
SUMP 38L napedzany pompa Atmat At-306 o zmierzonej wydajnosci 750l/h

Nawozy jakie sa podawane to :
PMDD RoslineX w ilosci 0,5ml/dobe
Tropical Ferro-Activ (zelazo) 0,7ml/dobe
CO2/24h

Oświetlenie 96W 6600lm 0,87W/L 60lm/L
1x NARVA Oceanic Colour 18W 750lm
1x Philips TL-D 18W/840 1350lm
2xLeuci 30W DAYLIGHT 6500K 2250lm

Parametry wody:
pH - 6,8
TwO - 6
TwW - 3
CO2 - 28
NO3 - 10-15
Fe - 0,15

Czego jest niedobor w wodzie ze po dokonaniu podmiany rosliny zaczynaja babelkowac jak szalone przez okolo 2-5h i znowu zaczyna sie minimalne babelkowanie do kolejnej podmiany ? Prosze POMOCY ! ! !
  [45][ogólne] pierwsze akwarium
Witam wszystkich
Oto moje pierwsze w życiu akwarium:
wymiary 50x30x30
oświetlenie 24W/840 świeci przez 12/24
8W/840 świeci ok 1 godziny wieczorem
filtr wewnętrzny działa przez 24/24 (bez napowietrzania)
grzałka na razie nie potrzebna

Fauna bardzo eksperymentalna i część tymczasowa
2 x kirysek spiżowy (na stale)
2 x kirysek pstry (na stałe)
6 x neon innesa (na stale)
4 x neon czarny (na stałe)
3 x gupiki (na stałe)
1 x bystrzyk barwny (tymczasowo)
1 x zbrojnik niebieski (tymczasowo)
5 x krewetka filtrująca

Flora anubias niski, nadwódka trójkwiatowa, nurzaniec, kabomba, bakopa karolińska, mikrantemum okrągłolistne, moczarka argentyńska, mech jawajski, trochę glonów

Parametry wody
na 20.09.08 pH 7; KH 6; NO2 <0,3; NO3 10; PO4 0,8 temperatura 26 do 28
podmiany raz w tygodniu 20%,
nawóz codziennie taki z allegro po ok 2ml (przestałem podawać), CO2 bimrownia 24/24
zacząłem podawać KNO3 bo spadło do 0
Proszę zwrócić uwagę że obsada będzie się dość radykalnie zmieniać likwidując przerybienie


[URL=http://g.imageshack.us/img440/18908689
  początki Mizube- 375L UPDATE-2
Niestety nie mam za bardzo czasu teraz na akwarium ponieważ praca "sezon", szkoła oraz "praca licencjacka" nie pozwala na zbyt wiele. Niestety glina którą umieściłem w podłożu zawiera jakieś "świństwo" które skutecznie utrudnia mi życie. Stałe parametry wody, codzienne automatyczne podmiany wody nic nie pomagają. Myśle nad restartem i wyrzuceniem gliny ale brakuje czasu. Akwarium bardzo zarosło roślinami bo jakieś 70% a i tak sa problemy z nalotem na szybie- bardzo uporczywym zresztą oraz z jakimiś nitkowatymi zielonymi glonami, które nie dają żyć. Niedługo po napisaniu pracy lic. powinienem mieć troszkę więcej czasu to się wezme do roboty;) na razie wegetacja
Serdecznie pozdrawiam wszystkich rośliniarzy
  Glony od roku czasu. Proszę o pomoc
Moim zdaniem problem może tkwić w przerybieniu akwarium, zbyt dużej ilości podawanego pokarmu i rozkładających się szczątek roślinnych i zwierzęcych.
Podmiany wody rób codziennie w ilościach 5-10% pojemności akwarium odmulając przy tym dno, przydałoby sie też wpuścić kilka ryb odżywiających sie tymi glonami, myślę że para młodych kosiarek i kilka zbrojników załatwi sprawe. A co do karmienia ryb dawaj im mało pokarmu, możesz nawet wogóle zaprzestać tej czynności na pewien czas, ryby będą zmuszone żywić się tylko pokarmem w postaci glonów.
 akwarystyka-gatunki ryb akwariowych
Akwarium Feng shui
Akwarium klub Warszawa
akwarium morskie tapety
akwarium mud pl
akwarium org pl
akwarium pyszczaki gębacze
akwarium wikipedia temperatura
akwarium wygaszacz ekranu Darmowy
akwarium Wygaszacze Pobierz
akwaria dla mrówek
Akwaria Gdynia
AKWARIUM AKRYLOWE
Akwarium aranżacja
akwarium Bronisze
  • ile sie jedzie z chelma do soliny
  • nieodpowiedzialnych glupich dzialkowcow
  • B3adowarki teleskopowe
  • downloads;dzwonki
  • 12 sztuk 2